‘’Parlamenter sistemin Başbakanlığına talibim.’’

GERİ DÖN

Diğer

‘’Parlamenter sistemin Başbakanlığına talibim.’’

Genel Başkanımız sayın Meral Akşener'i, Saadet Partisi Genel Başkanı sayın Temel Karamollaoğlu Genel Merkezimizde ziyaret etti. Görüşme sonrasında ortak basın açıklamasında;

Genel Başkanımız Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun iadeiziyarette bulunduğunu belirterek memleketin önemli meselelerini konuşma fırsatı bulduklarını, güzel bir görüşme yaptıklarını ve bu istişarelerin devam edeceğini belirtti.

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile görüşmesine ilişkin; ‘’Erdoğan'ın son dönemlerde bir alışkanlığı var, Biden ile de hiçbir devlet görevlisinin, uzmanın olmadığı bir görüşme yaptı. Aynı görüşme Putin ile de yapıldı. Ne konuşuldu ne oldu? Hiç kimsenin haberi yok. Ne görüşüldüğünü sadece Erdoğan biliyor. Biz bu tür görüşmelerin tek adam sisteminin göstergesi olduğuna ve doğru olmadığına inanıyoruz.’’ dedi.  

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener son dönemdeki Başbakanlık açıklaması üzerine; ‘’Gelecek seçimlerde Erdoğan ve karşıtları değil; tek adam rejimi mi yoksa hukukun, adaletin tesis edildiği, demokrasinin tam olarak uygulandığı ve parlamenter demokrasiye geçisin bir seçimi mi olacağı bir tema olacak. Cumhur İttifakı, Millet İttifakı'nın adayını çok merak ediyor. Daha önceden ‘Alsınlar seçim kararını, Millet İttifakı'nın adayını öğrensinler. 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı'nın adayı olacak.’ diye ifade etmiştim. Benimle ilgili zaman zaman ortaya konan iddialarla ilgili de net bir şekilde cevap verdim. O gün seçilen Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı; çok hızlı bir biçimde parlamenter sisteme geçiren, Erdoğan'ın tek adamlık sisteminde mutlu mutlu kullandığı o yetkileri kullanmayacak, seçildikten sonra parlamenter sisteme geçilmesiyle beraber Almanya Cumhurbaşkanı gibi bir Cumhurbaşkanı olmaya devam edecek ve mutlaka kazacak bir arkadaşımız olacak. Bu nedenle de ben; ‘Cumhurbaşkanı adayı değil, partimin 1. parti olacağı ona göre yönelik çalışacağımız parlamenter sistemin başbakanlığına talibim.’ dedim.’’ açıklamasında bulundu.

Genel Başkanımız, Millet İttifakı'na katılan siyasi partilerin nasıl hareket edeceklerini açıklayan ortak bir manifesto ortaya konacağını söylerken; ‘’Millet İttifakı'nın bileşenlerinin genel başkan yardımcıları kendi aralarında görüşüyorlar. İYİ Parti olarak, İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem adı altında ana ilkelerini, devlet tasarımını, sistem tasarımı öne koyduğumuz bir açıklama yaptık. Diğer siyasi partilerinde bu konuda görüşleri var. Bu unsurların ortaklaşmasına dair bir çalışma var. Daha sonra bir araya gelip hepimizin imzasını atacağı bir çerçeve oluşacak. Bu aynı zamanda seçimlerde milletimize atacağımız adımların da yer alacağı bir mutabakat, milletimize söz verdiğimiz bir metin olacak.’’ diye ekledi.

Genel Başkanımız Merkez Bankası'nın faiz indirimine ilişkin soruyu; ‘’Erdoğan talimatı verdi, özerk olduğu iddia edilen Merkez Bankası Başkanı talimatı yerine getirdi. Erdoğan'ın müthiş ekonomistliği ve Nobel'e aday olması gereken bir ekonomist bakış açısı var; ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç.’ diye. Bu tezinin ispatı için kendini yerden yere atan bir bürokrasi anlayışıyla karşı karşıyayız. Ekonomi için de kanun, hukuk, adalet, demokrasi gerekiyormuş. Ekonominin patronu güvendir. Türkiye'de maalesef demokrasinin tek adam sistemi içine hapsedilmesi neticesiyle; ‘Tak diye söylüyorum, şak diye yapıyorum.’ İşte tak diye söyledi şak diye yapıldı. 8,89'a çıkmış bir dolar var. Kişi başına kaybı hesaplayın. Türkiye'nin dolar borçları üzerinden de kaybını ayrıca hesaplayın. Ama Erdoğan'ın gönlü hoş oldu.’’ diye cevapladı.