Manisa’dayız…

GERİ DÖN

Millet Bizi Çağırıyor!

Manisa’dayız…

Esnaf ziyaretlerine Turgutlu ilçesinde başlayan Genel Başkanımız, bir dönerci esnafını ziyaret etti. Dönerci esnafı Genel Başkanımıza; ‘’Dayanacak bir tarafımız kalmadı gerçekten. 5 kişi çalışıyordu, 2 kişiye düştü. Yaklaşık 30 kilo döner takıyorduk. Dönerin durumuna bakın. 10 kiloya kadar düştü. Böyle giderse başkanım daha fazla dayanamayacağız. Yani kapatmak zorunda kalırız. Gerçekten çok düşük yani. Bütün morallerimiz bozuldu. Bütün psikolojimiz bozuldu artık yani. Bugüne kadar Ak Parti’yi destekleyen oldu. Ama artık yani bundan sonra kesinlikle düşünmüyoruz.’’ diyerek dert yandı.

Köfteci bir esnafı ziyaret eden Genel Başkanımıza köfteci; insanlarım çok zor durumda olduğunu, alım gücünün düştüğünü söylerken; ‘’Müşterilerden para istemeye utanıyoruz. 20 liraya satıyorduk köfteyi, et 40 liraydı. Dükkân kalabalıktı. Şimdi 30 liraya satıyoruz, etin kilosu 100 lira. Daha ne olacağı belli değil.’’ dedi.

Genel Başkanımıza derdini anlatmaya gelen çiftçi bir kadın çiftçinin zor durumda olduğunu söylerken; ‘’Battı çiftçi. Traktörünü, tarlasını hepsini satıyor. Mahvoldu çiftçi. Bizim çok dönüm yok. Ama olanlar mahvoldu. Bireysel olarak değil, herkes mahvoldu. Gübre aldı başını gitti. Gübre 700-800 torbası. Her gün zam geliyor. Bugün almaya gidiyorsun, yarın veriyor adam. Yarın fiyatı bilmiyorsun.’’ diye konuştu.

Kıyafet mağazasında vatandaşlarla sohbet eden Genel Başkanımıza zeytin işçisi olduğunu söyleyen iki kadın; ‘’Biz zeytin işçisiyiz. 100 lira yevmiyeyle çalışıyoruz. Bir kilo yağ 50 lira oldu. Ne yapacağız? Ne yiyeceğiz? Akşama kadar 2 kiloya çalışıyoruz. Bir maaşımız yok. Bir gelirimiz yok. Bu böyle nereye kadar gidiyoruz yani? Uçuruma kadar mı bizi sürüklüyor?’’ diye sordular.

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, Turgutlu Belediye Başkanımız Sayın Çetin Akın’ı makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Turgutlu’dan sonra Şehzadeler ilçesinde esnaf ziyaretine devam eden Genel Başkanımıza fırıncı esnafı; ‘’Geçen sene çuvalı 220’ye gelen un, 50 kilo çuvallık un; bu sene 370’e geliyor, 420’ye geliyor. Şu an dükkân dönüyor sadece.’’ dedi.

Şehzadeler ilçesinde Genel Başkanımızla sohbet eden, makine mühendisi olduğunu söyleyen bir genç; ‘’Her geçen gün üniversite açılıyor. Ama bakın üniversite mezunları işsiz. Birçok arkadaşım senelerden beri iş arıyor veya gidip kasiyerlik yapıyor veya günlük çalışıyor. Kazandığı para belki günlük 80-90 lira. Şu anda bir etin kilosu 90 lira. Ben makine mühendisiyim. Ben ülkemde gerçekten katma değerli bir şey üretmek istiyorum. Fakat buna imkân sağlanmıyor. Sağlansa bile gerçekten çok komik rakamlara mühendislik, mimar, avukatı çalıştırılıyor. Biz bu durumdan çok şikâyetçiyiz. ’Düşük kur, düşük enflasyon.’ diyor. Bugün çıkıyor, bir açıklama yapıyor. Dolar ertesi gün artıyor. Dolar arttığında benim aldığım kalem, aldığım ekmek, üstümdeki şu ceket bile ertesi gün pahalanıyor. Biz artık çok sıkıldık, çok yorulduk bu durumdan. Biz artık tutunacak bir dal arıyoruz bu ülkede.’’ diye konuştu.

Ayakkabıcı dükkânında esnaf ziyaretine devam eden Genel Başkanımıza dükkân sahibi esnaf çok fazla işsiz insan olduğunu söylerken; ‘’Boşta o kadar çok insan var ki. Yani insanlar artık serseri mayın gibi. Ne yapacağını bilmiyor. Asgari ücret 4 değil de 6.000 lira bile olsa esnaf para kazanamadıktan sonra elemanın maaşını nasıl verecek? Yani o döngü nasıl olacak? Sigorta, prim, vergiler. Üstümüze yığıldı da yığıldı. Hiçbir ürün Türk lirasıyla değil. Bütün ham maddesi, tabanı, astarı, bağcığı her şeyi dolarla. Yani üretemiyoruz ki. Biz üretelim, ucuza satalım.’’ dedi.

Akhisar’da esnaf ziyaretine devam eden Genel Başkanımıza ziyaret ettiği bir yufkacı dükkânında esnaf; ‘’3 ay önce 190 lira olan un oldu 500 lira. 1 adet yufka 12 liraydı. 15 yaptık kurtarmıyor. 18 yaptık alan yok. Her hafta zam. Zamları unutmamak için liste yapıyoruz.’’ dedi.

Akhisar’da Genel Başkanımızın yanına gelen bir grup genç yurt problemi yaşadığını, ev kiralarına yetişemediklerini anlatırken; ‘’Ben her yaz 9 yaşımdan beri çalışıyorum. Ama gene yetişemiyorum. Yani ben buraya geldiğimde herhangi bir yurt yoktu. Deprem falan dediler. 1 yıldır zaten koronadan ötürü kapalıydı. Bu süre içerisinde bir değerlendirme yapılmadı. Biz geldiğimizde yani sadece burada ev kiraları zaten 1.200’den başlayıp 1.500’e kadar çıkıyordu, 2.000’e kadar çıkıyordu. Kalacağım bir yer yok. Birçok yere mesaj attım yardım için. Ama kimse de geri dönüş sağlamadı. Ben mecburen tanımadığım insanlarla çıktım bu eve.’’ dedi. Kalacak yer sorunu yüzünden okulu bırakan arkadaşlarının da olduğunu söyleyen gençler; ‘’Bir evi dizmek 6.000-7.000 liradan aşağı yok. Şimdi ben bu evi dizerken babam çalışmıyor. Bir desteği yok. Diğer arkadaşlarım da aynı şekilde. Her şeyi borçla yaptık. Okuyamıyoruz. Borçla harçla okuyoruz. Babam borç alıyor. Getiriyor, veriyor bana okumam için.’’ dedi.

Bilgisayar programcılığı okuduğunu söyleyen gençler, Genel Başkanımıza; ‘’Bilgisayar 6-7 milyardan başlıyor. 10 bin liraya borçla aldım. Taksitle aldım. Hem oradan taksit hem buradan taksit. Olmuyor. Ya teknoloji çağında yaşıyoruz. Hiçbir elektronik ürün alınmıyor. Her şey ithal mi olur?’’ diye dert yandı.

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, Akhisar Belediye Başkanımız Sayın Besim Dutlulu’yu makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.