Malatya’dayız…

GERİ DÖN

Millet Bizi Çağırıyor!

Malatya’dayız…

Genel Başkanımız sayın Meral Akşener, Malatya Battalgazi, Doğanşehir ve Akçadağ ilçelerini ziyaret ederek, esnaf ve çiftçilerin sorunlarını dinledi.

İlçe ziyaretlerine Malatya Battalgazi’den başlayan Genel Başkanımız, bakkal dükkânı çalıştıran bir esnafa; “İşleriniz nasıl?” diye sordu. İşlerinin iyi olmadığını ifade eden esnafımız; “İşlerimiz hiç iyi değil. Son 2 yıldır yaşadığımızı hiçbir zaman yaşamadık. 25 yıldır ben bu mekândayım. Vallahi son 12 yıldır hep orta seviye düşünür olduk. Üniversiteyi bitiren oğlum var. Bir buçuk yıldır iş bulamıyor. Sağda solda 1 buçuk milyara çalıştı. Ne yapacağımızı bilmiyorum.” diye konuştu.

Genel başkanımızın esnaf ziyareti sırasında içeride bulunan emekli ve kanser hastası olduğunu bir vatandaşımız ise gözyaşlarını tutamayarak; “Sabah maaşım yattı, sadece fatura ve kredi ödeyebildim. 2006'da emekli oldum, 25 sene hizmet verdim, şu an kanser hastasıyım ama yemeye ekmek bulamıyoruz. Bu kredileri de keyif olsun diye çekmedim. Oğlum ve kızım işsiz, iki torunum var.  Elden aldığım parayı ödemek için mecburen kredi çektim. Şimdi bir kilo meyve alamıyorum.  Sayın Erdoğan'ın eşi diyor ki, ‘pirzolayı, bifteği çok yemeyin, arada da somon yiyin.' Biz somonun ne olduğunu bilmiyoruz, pirzolayı unutalı yıllar oldu. Biz bu durumdayız. Beni de tutuklasınlar. Ama sen iktidar olmadan ölmeyeceğim” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Doğanşehir’deki bir başka esnafımız ise, Malatya’nın tarım bölgesi olduğunu belirterek, çiftçilerin tütün satışındaki yasağın kalkması için eylem yaptığını söyledi.  Tarımda örnek ülke olarak Hollanda’nın gösterildiğini aktaran esnaf, ancak Hollanda’nın yüz ölçümünün Türkiye’nin bir İl’i kadar olduğunu vurguladı.  AK Parti iktidarının tütünün ekilmesine izin verdiğini fakat satışına yasak getirdiğini söyleyen esnaf; “Böyle saçma bir şey olabilir mi? İnsanları bilinçlendirin o zaman. Eğer o, tütünü satamazsa biz burada bir gömlek satamayız. Çiftçi biterse hepimiz biteriz. Biri zengin olacak diye bir toplumu yok etmesinler.” şeklinde konuştu.

Bir berber dükkanını ziyaret eden Genel Başkanımız sayın Meral Akşener’e esnafımız, “İyi ki geldiniz.  Çok zor işler. Geçinemiyoruz.  Tütün yasası için bir şey yapın.  Doğanşehir ve Adıyaman’ın geçim kaynağı tütün. Yardım ederseniz çok seviniriz.” dedi. 

Daha sonra Doğanşehirli çiftçiler de Genel Başkanımızın önünü keserek yaşadıkları sıkıntıları aktardı. Çiftçiliğin ve hayvancılığın bittiğini belirten vatandaşımız; "Biz köylüyüz. Pancar ekiyorduk ‘kota’ dendi o bitti. Buğday, nohut ve fasulye de aynı şekilde. Çiftçilik ve hayvancılık tamamen bitti.” diye konuştu.

Bir başka çiftçimiz ise AK Parti Malatya Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’a sıkıntılarını anlattığını, Çalık’ın ise kendisini azarladığını belirtti. “Ziraat Bankası’ndan dolayı bir sıkıntımız vardı, söyledim. ‘Sen ne konuşuyorsun?’ dedi bana. ‘Hakkımızı savunmaya çalışıyorum’ dedim kendisine. ‘Ben vekilim. Bana bak, dikkat et.’ dedi. Kendi keselerini düşünüyorlar. Malatya’yı bölüşüyorlar.” sözleriyle Ak Partili milletvekiliyle yaşadığı diyaloğu anlattı.

Genel Başkanımızın tatlıcıda karşılaştığı 37 yaşındaki bir vatandaşımız, iktidarın eğitimli insanları fabrikalarda çalışmaya mahkûm ettiğini, kendisinin harita kadastro ve adalet meslek yüksek okullarını bitirmiş, tıbbi sekreterlik son sınıf öğrencisi olduğunu, son 10 yıldır tekstilde çalıştığını ve bugün itibariyle işine son verildiğini kaydetti.

Daha sonra Malatya Akdağ ilçesine geçen Genel Başkanımız burada da esnaf ziyaretlerine devam etti. İş yapamadıklarını aktaran esnaflar, vatandaşın alım gücünün pahalılık nedeniyle çok düştüğüne dikkat çekti. Bir kasap esnafını ziyaret eden Genel Başkanımız; “Nasılsınız, işleriniz nasıl, var mı bir sıkıntınız?” diye sorması üzerine esnaf kardeşimiz, “Arkadaşlarımız kepenk kapattı. 1999 yılındaki devalüasyonda bu kadar sıkıntı çekmedik. Hiç bu kadar zorda kalmadık. Aldığımızı geri yerine koyamıyoruz.” dedi.