15 Ocak, 2019

Lütfü Türkkan Vakıf Üvniversiteleri Hakkında Soru Önergesi

 

  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

                     Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.15.01.2019                  

 

Saygılarımla.

                                                                                                                                       Lütfü TÜRKKAN

                                                                                                                                    Kocaeli Milletvekili

                                                                                                                     İYİ Parti Grup Başkan Vekili

 

Türkiye’de bugün 76 vakıf üniversitesi yer almaktadır. Bu üniversiteler günümüzde birkaç istisna dışında vergi ödemeden para kazanan bir ticarethane haline gelmiştir. Vakıf üniversiteleri kanunen yüzde 10 burslu öğrenci okutmaları gerekirken, bu konuda kendilerince bir yol izlemektedir. Örneğin vakıf üniversiteleri arasında daha ucuz, yıllık 1.500-2 bin TL öğrenim ücreti olan bölümler, yüzde 10'una burs vermekte, böylece yüzde 10 şartını yerine getirmiş görünmektedir. Vakıf üniversiteleri değişik bir sistem daha uygulamakta, üniversitenin öğrenim ücreti yıllık 35 bin TL ise 60 bin TL ilan ederek "Yüzde 40 burs veriyorum." diyerek 25 bin lirayı burs vermiş gibi göstermekte, 35 bin liraya devam etmektedir.

Vakıf üniversiteleri ile ilgili dikkat çeken bir konu da yurt dışına para transferi konusudur.  Bu konuda en büyük para transfer edenler bu vakıf üniversitesi sahipleridir. Vakıf üniversitesi sahipleri, adeta vergi vermeyen birer tüccar olmuşlardır. İsmi vakıf üniversitesi olmasına rağmen hiç vergi vermemekte ve adeta vakfın içini boşaltmaktadırlar.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), vakıf üniversitelerini denetleme noktasında adeta çaresiz bırakılmaktadır. O vakıf, siyasi bir grubun içerisinden doğma bir vakıf olduğu ya da iktisaden güçlü bir grubun üniversitesi olduğu için YÖK Denetleme Kurulu bu konuda çok fazla mesafe alamamaktadır.

Bu nedenle;

1-Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin denetlenmesi ile ilgili nasıl bir yol izlenmektedir, bu konuda en son ne zaman denetleme yapılmıştır ve elde edilen sonuçlara dair herhangi bir rapor tutulmuş ve bu rapor kamuoyuyla paylaşılmış mıdır? Yapılan denetlemeye dair elde edilen son bulgular nelerdir?

2-Vakıf üniversitelerinde verilen burs miktarı konusunda işleyişin nasıl olduğuna dair bir tespit yapılmış mıdır, bu konuda hangi vakıf üniversitesi nasıl hareket etmektedir, burs miktarı her bir vakıf üniversitesi için ve toplamda ne kadardır?

3-Vakıf üniversitesi sahiplerinin yurt dışına yaptığı para transferi konusunda bir inceleme yapılmış mıdır, bu konuda yurt dışına aktarılan para ne kadardır?

4-Vakıf üniversitelerine kaynak aktarılması konusunda denetleme yapılmış mıdır, hangi üniversiteye ne kadar kaynak aktarılmıştır?

5-YÖK, vakıf üniversitelerini denetleme noktasında neden çaresiz bırakılmaktadır, YÖK Denetleme Kurulu’na yetki verilmesi ve bu konuda mesafe almasını sağlayacak düzenlemeler yapılması düşünülmekte midir, düşünülmekteyse bu düzenlemeler nelerdir?