15 Ocak, 2019

Lütfü Türkkan Okul Bahçe Kapısının Üzerine Devrilmesi Sonucu Vefat Eden Öğrenci Olayı İle İlgili Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.15.01.2019                  

 

Saygılarımla.

                                                                                                                                       Lütfü TÜRKKAN

                                                                                                                                    Kocaeli Milletvekili

                                                                                                                     İYİ Parti Grup Başkan Vekili

 

                                               

Kocaeli'nin Derince ilçesi Denizciler Mahallesi'nde bulunan Turgut Reis İlkokulu'nda okuyan 1. sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler, okulun bahçesinde arkadaşlarıyla birlikte oyun oynarken, İşler'in tuttuğu bahçe kapısı üzerine devrilmiş ve 7 yaşındaki Mehmet Ali İşler ne yazık ki tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır.

Olayla ilgili soruşturma dosyasına eklenen bilirkişi raporunda; “Okuldaki sürgülü demir kapı, çocukların oyun amacıyla yaptıkları kapıyı sallama eğlenceleriyle çalıştığı ray üzerinden fırlayarak ve kapının açılma son noktasında, kapının devrilmemesi için mutlaka olması gereken kapalı mesnetin eksik bırakılması neticesinde veya sürgülü demir kapının projeye uygun imal edilmemesi nedeniyle yerinden fırlayarak çocukların üzerine düşmüştür. Bu kapının mevcut hali ile ortalama bir düşünme yeteneği ile kapı tam açıldığında, kapıyı ray üzerinde tutan sadece geçiş noktasındaki ana mesnedi ve onun istikamet rölesi haricinde herhangi bir metal eleman tarafından tutulmadığı kolaylıkla görülebilir. Bunu anlamak için mühendis veya mekanikçi olmak gerekmez. Kazanın temel sebebi budur.” ifadelerine yer verilmiştir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

1-Derince’de meydana gelen ve 7 yaşındaki Mehmet Ali İşler’in hayatını kaybetmesine neden olan olayla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda “…kapının devrilmemesi için mutlaka olması gereken kapalı mesnetin eksik bırakılması neticesinde veya sürgülü demir kapının projeye uygun imal edilmemesi nedeniyle yerinden fırlayarak çocukların üzerine düşmüştür.” cümlesinde de yer alan kapalı mesnet neden eksik bırakılmıştır? Bu ihmalin bu olaydaki gibi cana mal olacak kazalara sebebiyet vereceği hesaba katılmamış mıdır?

2-Bilirkişi raporunda geçen ve “…kapının devrilmemesi için mutlaka olması gereken kapalı mesnetin eksik bırakılması neticesinde veya sürgülü demir kapının projeye uygun imal edilmemesi nedeniyle yerinden fırlayarak çocukların üzerine düşmüştür.” şeklinde ifade edilen sürgülü demir kapı neden projeye uygun imal edilmemiştir? Kapının projeye uygun imal edilmediğinden Okul İdarecileri’nin önceden haberi var mıdır, bu konu biliniyorsa neden bu facia yaşanmadan önce müdahale edilmemiştir?

3-Bilirkişi raporunda da kapıyı ray üzerinde tutan sadece geçiş noktasındaki ana mesnedi ve onun istikamet rölesi haricinde herhangi bir metal eleman tarafından tutulmadığının kolaylıkla görülebileceği, bunu anlamak için mühendis veya mekanikçi olmak gerekmediği ve kazanın temel sebebinin bu olduğu ifadesi yer almaktadır. Hal böyleyken ilkokul öğrencilerinin oyun oynadığı bahçenin kapısı ile ilgili böyle sakıncalı bir durumun bu zamana kadar dikkate alınmamasının gerekçeleri nelerdir?