15 Ocak, 2019

Lütfü Türkkan Darıca Belediyesi Hakkında Verdiği Soru Önergesi

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

 

                 Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.15.01.2019                        

 

Saygılarımla.

 

 

 

                                                                                                                                     Lütfü TÜRKKAN

                                                                                                                                  Kocaeli Milletvekili

                                                                                                                    İYİ Parti Grup Başkan Vekili

 

Darıca Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl 55 bin liraya 100 adet şekerlik aldığı, bir şekerliğin 550 liraya Maltepe'de bir pastaneden alındığı bazı Belediye Meclis üyeleri tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu alımı ortaya çıkaran üyelere bu yıl Belediye Meclisi’nde görev verilmediği ifade edilmiştir. Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada Denetim Kurulu’na muhalefet partilerinden tek bir isim alınmamıştır.

Ayrıca yine Darıca Belediyesi tarafından Adnan Menderes Kültür Merkezi’ne 1.500 kitap alındığı, ancak alınan kitapların ortada olmadığı iddia edilmiştir.

Bu nedenle;

1-Darıca Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl tanesi 550 TL olan şekerlik alınmasının gerekçesi nedir, bu fiyat neye göre belirlenmiştir, bu şekerliklerden neden 100 adet alınmıştır?

2-Toplam 55 bin TL ödenen bu şekerlikler neden Maltepe’de bir pastaneden alınmıştır, bu pastane hangisidir, bu alım için bu pastanenin seçilmesinin gerekçesi nedir?

3-Alınan 100 adet şekerlik kimlere verilmiştir, bu kişiler neye göre belirlenmiştir?

4-Darıca Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl 55 bin liraya 100 adet şekerlik aldığını ortaya çıkaran üyelere bu yıl Belediye Meclisi’nde neden görev verilmemiştir, bu demokrasi ile bağdaşan bir tutum mudur?

5-Darıca Belediyesi tarafından Adnan Menderes Kültür Merkezi’ne 1.500 kitap alındığı, alınan kitapların ortada olmadığı iddiası doğru mudur?

6-Bu kitaplar hangi gerekçeyle ve nereden alınmıştır, alınan kitapların hangi kitaplar olacağı ve kitapların alındığı yer neye göre belirlenmiştir?

7-Kültür Merkezi’ne alınan 1.500 kitap için ne kadar ödeme yapılmıştır, bu ödeme neye göre belirlenmiştir?

 

8-Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada Denetim Kurulu’na muhalefet partilerinden tek bir ismin bile alınmamasının gerekçeleri nelerdir, bu adil bir uygulama mıdır?