8 Ocak, 2019

İbrahim Halil Oral'dan Türk Bayrağı ve Atatürk’e saldıran internet siteleri hakkında soru önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit TURHAN ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

08.01.2019

 

 

 

 

 

İbrahim Halil ORAL

                                                                                                                    Ankara Milletvekili

 

 

 

İnternet üzerinden yayın yapmakta olan pek çok dini içerikli site bulunmaktadır. Ülkemizde yayın yapan dini içerikli sitelerin çoğunluğu İslam dini üzerine yayın yapmaktadır. Ancak görüldüğü üzere bu içeriklere sahip bazı internet sitelerinde İslam dini kullanılarak toplumsal bütünlüğü bozucu, terörü özendirici, İslam dinini hoşgörü anlayışına ters düşen, milli ve manevi değerlerimizi rencide eden yayınlar bulunmaktadır. Örnek olarak; https://ilimvecihad.net adresinden yayın yapan bir internet sitesinde sözde fetva adı altında “Türk bayrağını asmanın, basmanın ve taşımanın caiz olmadığı”, “Atatürk’ün kafir olduğu” ifadelerine yer verilmekte, İslam dininin bir emri olan “cihat” kavramı özünden saptırılarak terörizme kaynaklık edecek bir şekilde anlatılmaktadır. Ayrıca Irak el-Kaidesi ve IŞİD’in kurucusu Ebu Musab ez-Zerkavi gibi teröristlerin beyanları dini görüş ya da fetva olarak yer almaktadır. Bu ve benzeri pek çok internet sitesi bulunmaktadır.

Bu bilgiler ışığında;

  1. Bakanlığınıza bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Atatürk’e ve Türk Bayrağı’na hakaret içeren “https://ilimvecihad.net” adresli internet sitesiyle alakalı bir erişim engelleme işlemi bugüne kadar neden yapmamıştır? Bu konuyla alakalı bir çalışması var mıdır?

 

  1. BTK internet sitesinde bulunan “İnternet Bilgi İhbar Merkezi”ne https://ilimvecihad.net adresli internet sitesi hakkında şikayet gelmiş midir? Gelmişse kaç şikayet gelmiştir ve bunlarla alakal işlem yapılmış mıdır?

 

  1. Güvenli internet erişimi sağlamak için çalışmalar yürüten BTK, bahsettiğimiz internet sitesi ve benzeri radikal dini fikirler içeren internet siteleriyle alakalı özel bir çalışma yürütmekte midir? Bu konuyla alakalı Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortak bir çalışma yürütme planı var mıdır?

 

  1. BTK kuruluşundan bu yana kaç internet sitesi için erişim engelleme kararı vermiştir? Bu engellenen internet sitelerinden kaçı dini içeriklidir?

 

  1. BTK kaç internet sitesi için mahkemeye başvurarak erişim engelleme kararı çıkartmıştır? Bunların kaçı dini içeriklidir?