4 Nisan, 2019

Her bir vatandaşımızın demokratik hak ve hukukunun takipçisi olacağız!

Aziz Türk Milleti,

Sözün başında vurgulamak isterim ki; milletimizin demokratik tercihinin, millî iradenin kararının her şart altında başımızın üzerinde yeri vardır.

Seçim sonuçlarına itiraz etmek ise yasal ve demokratik bir haktır.

Dolayısıyla, 31 Mart seçimlerinden istediği sonuçları alamayan iktidar partisinin, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, birçok şehir ve ilçede itirazlarda bulunmasını, bu çerçevede değerlendiriyoruz.

Ancak, aynı iktidar partisinin, daha önce başarıyla çıktığı seçimlerin sonuçları, birkaç saat içinde açıklanıp, balkon konuşmaları yapılırken, sürecin bu kez neden bu kadar uzadığını anlamakta zorlanıyoruz.

Hatta bırakın gecikmeyi, iktidar partisinin, kaybettiği belli olan İstanbul'da, seçimi kazanmış gibi afişler astırmasını da millî iradeye ve kurumlarımıza hakaret sayıyoruz.

Şu bir gerçek ki; Türk siyasetinde artık İYİ Parti var ve "Atı alan Üsküdar'ı geçemiyor."

Aziz Milletim;

Bu iktidarı ve tahakkümü altına aldığı kurumları size ŞİKÂYET EDİYORUM!

Seçim sonuçlarına itiraz bir hak iken, iktidar partisi de bu hakkı sonuna kadar kullanırken, bazı il ve ilçelerdeki çifte standardı size ŞİKÂYET EDİYORUM!

Ak Parti'nin yaptığı her itiraz sorgusuz-sualsiz kabul edilirken, Balıkesir ve Uşak'ta açık hatalar tespit edilmesine rağmen İYİ Parti'nin itirazının reddedilmesini ŞİKÂYET EDİYORUM!

İYİ Parti'nin

  • Balıkesir'de büyükşehir ve ilçelerinde,
  • Uşak'ta merkez ilçede,
  • Manisa'nın Şehzadeler, Köprübaşı ve Yunusemre ilçelerinde,
  • Isparta'nın Gelendost ilçesinde,
  • Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, 

Ve sonuç tutanaklarında hatalar tespit edilen yerlerdeki itirazlarını reddeden hukuksuzluğu size ŞİKAYET EDİYORUM!

Pazar gününden bu yana, "Hukuk ve Adalet" başlıklı konuşmalar yapan iktidar partisi ve ona biat etmiş kurullar, İYİ Parti'nin de aynı haklara sahip olduğunu görmezden geliyor.

İstanbul ve Ankara'da, sonucu değiştirmeyecek oranlara ısrarla itiraz eden iktidar partisi ve bu itirazları anında işleme koyan kurullar Balıkesir'de üç maymunu oynuyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre aradaki farkın 9.913 oy; toplam geçersiz oy sayısının ise 31.796 olduğu bir büyükşehirde;

  • Sehven parti logosuna mühür basılmış olan oy pusulalarının geçersiz sayıldığına dair beyanların varlığına,
  • Çoğu oy çuvalının, sandık başkanları, sandık kurulu üyeleri veya kolluk gücü olmaksızın teslim edildiğine dair tanıkların bulunmasına,
  • Sandık sonuç tutanaklarında tespit edilen gerek maddi gerekse usul hatalarına rağmen

İYİ Parti tarafından yapılan itirazlar kabul edilmiyor.

Yine Uşak'ta, ağzı açık oy çuvallarıyla ilgili tutanaklara rağmen, İYİ Parti'nin itirazları kabul edilmiyor.

Evet kabul ediyorum; İYİ Parti, iktidar partisinin 17 yıllık konforlu siyasetine nokta koyan güçtür. Bu yanıyla da rahatını ve keyfiyetini bozmuştur.

Ancak, kendileri için hak saydıklarını İYİ Parti'den esirgeyenlerin, aslında Milleti ve Millî İradeyi cezalandırmaya kalktıkları da bir gerçektir.

Nitekim, Sayın Cumhurbaşkanı yaptığı bir konuşmada, kaybettikleri İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri'nde, meclis çoğunluğunu almış olmalarına işaret ederek, "Kazansalar dahi bunlar topal ördek" demesi de bu psikolojinin ve hadsizliğin yansımasıdır.

Millet İttifakı kazandığı belediyelerde milletine en iyi şekilde hizmet edecektir.

Belediye Meclislerindeki dağılım üzerinden, yeni başkanlarımızı tehdit etmek bir Cumhurbaşkanı'na yakışmaz.

Demokratik tercihinden dolayı Milleti ve Millî İradeyi cezalandırmaya teşebbüs etmek bir Cumhurbaşkanı'na yakışmaz.

Sormak isterim; ne yapacaksınız? Sistemi tıkayarak, seçimi kaybettiğiniz illerde yaşayan, size oy vermiş olanlar da dahil, milyonlarca vatandaşımızı cezalandıracak mısınız?

Millî irade diyerek geldiğiniz iktidarda, ilk yenilgide, bulduğunuz ilk formül millî iradeyi cezalandırmaksa, bilin ki, millet kulağınızı çekmekte geç bile kalmış. 

Aziz Milletim; İYİ Parti'nin ilçe ve il seçim kurullarına yaptıkları tüm itirazlar Seçim ve Hukuk İşleri Başkanlığımız tarafından takip ediliyor. Bu takip, son merci olan Yüksek Seçim Kurulu'na kadar da devam edecek. 

Her bir vatandaşımızın demokratik hak ve hukukunun takipçisi olacağız.

Bu vesileyle, propaganda sürecinde, vatandaşlarının vergileriyle sağlanan devletin bütün imkanlarını kullanan adaylara karşı, kullanılan kirli siyaset diline rağmen, büyük bir özveriyle partimizi temsil eden bütün adaylarımıza, adlıkları sonuçtan bağımsız olarak bir kez daha teşekkür ederim.

Kazanan ilçe ve belde belediye başkanlarımızı bir kez daha tebrik ederim. 

Kesin sonuçlar açıklanıncaya dek Balıkesir'den Uşak'a, Manisa'dan Kahramanmaraş'a dek itiraz süreçlerini işletmek suretiyle, demokrasi mücadelesi veren bütün adaylarımızın da sonuna dek yanında olduğumuzu ilan etmek isterim. 

Aziz Milletimin huzurunda; sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulalarının geçerli sayıldığı 16 Nisan Halk Oylaması başta olmak üzere, geçtiğimiz seçimlerde kamuoyunda güvenirliği hayli zedelenmiş olan seçim kurullarını, verecekleri demokratik ve adil kararlarla güven tazelemeye davet ediyorum. 

Saygılarımla,

Meral AKŞENER
İYİ Parti Genel Başkanı