25 Kasım, 2017

TÜRKİYE'NİN GERDANLIĞI MEDENİYETİN BEŞİĞİ MARDİN'E İYİ PARTİ İYİ GELDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Anadolu'yu gezmeye devam ediyor. "İYİ Parti Dinliyor" sloganıyla yollara düşen Akşener'in bu haftaki durağı Mardin'di.

25 Kasım Cumartesi günü sabah saat 10.00'da Mardin Havalimanı'na varan Akşener'i coşkulu bir kalabalık çiçeklerle karşıladı. Burada vatandaşlarla selamlaşıp kısa bir sohbette bulunan Akşener, daha sonra Mardinliler ile birlikte uzun bir konvoy halinde Havalimanı'ndan yola çıkarak şehir merkezine doğru yol aldı.

İYİ Parti'nin Divan Kurulu üyelerinin, Milletvekillerinin ve Genel İdare Kurulu üyelerinin de eşlik ettiği bu yolculuğun ikinci durağı olarak, Medeniyetlerin beşiği Mardin'in şehir merkezinde esnafı ziyaret eden Meral Akşener'e ve İYİ Partililere gösterilen ilgi gerçekten mutluluk verici idi.

Tek tek dükkanları gezerek esnafın sorunlarını ve taleplerini dinleyen Akşener, vatandaşların büyük bir kısmının işsizlikten şikayet etmesi üzerine; bu sorunun farkında olduğunu belirterek, işsizliğin sadece ekonomik alanın değil diğer birçok alandaki sorunun da temel kaynağı olduğunu dile getirerek: "Yüzyıllardır her kültür, her din ve her renkten insanın kardeşçe yaşadığı Mardin, İYİliğin merkezi oldu. Gündelik hayatının zenginliğiyle, ekonomisiyle, kültürüyle bir açık hava müzesi olan Mardin'i eski güzel günlerine hep birlikte getireceğiz" dedi.

Mardin'in tarihi kuyumcular çarşısındaki esnafı ziyareti esnasında birçok esnafın daha siftah yapmadıklarını söylemesi üzerine Akşener, bereket getirsin diye hemen her esnaftan alışveriş yapmaya çalıştı. Süryani kuyum ustalarının da varlıklarını sürdürdüğü tarihi çarşının esnafından satın aldığı küçük eşyaları da beraberindeki gazetecilere ve partili arkadaşlarına hediye eden Akşener, kendisinin iyi bir tespih koleksiyoncusu olduğunu belirterek bir kuyumcudan da yüzük ve tespih alışverişi yaptı.

Vatandaşları dinleyip bilgi alış verişinde bulunduktan sonra gazetecilere konuşan Meral Akşener, "Binlerce yıllık Mardin'in kültürünü, tarihini bilmeden belediyecilik yapanlar, esnafı kendi kaderine terk etmiş. Şehirde turizm yok olmuş. Tarihi İpek Yolu bunu hak etmiyor. Amacımız her vatan toprağına hak ettiği o yüksek değeri vermektir. Ben buraya konuşmaya ve buradaki insanlara nutuk atmaya değil, insanların dertlerini sorunlarını dinlemeye geldim. Ne gibi sıkıntıları var dinleyeceğiz. Bizlerin İYİ Parti olarak zaten çalışmaları var. Ama buradaki vatandaşlarımızı dinledikten sonra alacağımız notlarla bu bölge için neler yapabiliriz düşüneceğiz ve üzerinde çalışacağız. Bütün bu sorunları çözmeye adayız." dedi.

Esnaf ziyaretinin ardından ise öğle yemeği için Cercis Murat Konağı'nda Mardinli hemşehrileri ile buluşan Akşener'e burada, dünyanın en iyi 10 aşçısı arasında bulunan bir Türk kadın aşçı tarafından özel sunum yapıldı. Ebru Baydar Demir, özel sunumunda bereket olsun diye Meral Akşener ile birlikte çörek kırdı. Akşener, kırdığı çörekten bir lokmayı kendisi yerken diğer tüm kalan kısmı vatandaşlar ile paylaştı. Yemekten sonra ise kendisine ibrikle ikram edilen gül suyu ile ellerini yıkadı.

Kadınlarla yaptığı sohbette Akşener şunları söyledi: "Mardin'den ülkemizdeki tüm kadınlarımıza sesleniyorum. Bu hareket, çocuklarımız, ailelerimiz, geleceğimiz için bir İYİlik hareketidir. Vicdan sahibi, ahlakı kuvvetli, vatanına ve milletine hayırlı çocuklar yetiştiren annelerimize ve babalarımıza selam olsun."

Ziyaretleri boyunca gençlerle de özellikle ilgilenen ve hallerini soran Akşener, onlara hitaben "Gençler! Güçlü olun, dik durun. Bu ülkenin esas sahibi sizlersiniz!" diyerek ülkenin gençliğine umut aşıladı.

İYİ Partililerin, öğle yemeğinin ardından bir sonraki durağı ise Kasımiye medresesi oldu. Tarihi Kasımiye medresesini ziyaretinin ardından ise Erdoba Elegance Otel'de Mardinlilerle samimi bir havada sohbet eden Akşener, toplantıda dile getirilen tüm sorunları dinledikten sonra; "Merak etmeyin, bütün bunların üstesinden gelmek için buradayız. Türkiye'nin İYİ olması için yola çıktık. Desteklerinizle İnşaallah başaracağız." dedi. Bu söze karşılık tüm katılımcılardan bir alkış tufanı kopunca da Akşener, "Siz böyle destek olduktan sonra inanın karşımızda kimse duramaz. Türkiye'nin tüm sorunları, partimizin Güneşiyle kar gibi erir gider." dedi.

Hoş ve heyecanlı anların yaşandığı bu toplantının ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, beraberindeki İYİ Partili heyet ile birlikte Mardinlilerden müsaade isteyerek dönüş yolculuğu için tekrar Mardin Havalimanı'na geçti. Kendisine bu ziyareti boyunca eşlik eden, selam veren ve selam alan herkese teşekkür eden Meral Akşener, bir daha gelme sözü vererek Mardinliler ile vedalaştı.