8 Aralık, 2017

İYİ PARTİLİLER ŞIRNAK'TA

"Şırnak İYİ Olacak" sloganıyla bu hafta Şırnak'ı ziyaret eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve beraberindeki İYİ Partililer, böylece beş hafta içerisinde beşinci il gezilerini de yapmış oldular.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, daha önce "bir doğudan bir batıdan" diyerek programladığı şehir gezileri çerçevesinde, 8 Aralık 2017 Cumartesi günü Şırnak'taydı. Meral Akşener, "Hz. Nuh'un Kurduğu, Beylerin Oturduğu, Coğrafyaları Buluşturan Şehir" olarak tanımladığı Şırnak'ı ziyaret etmek için önce Ankara'dan havayolu ile Diyarbakır'a geldi.

Diyarbakır Havalimanı'nda kendisini karşılamak için bekleyen büyük bir kalabalık arasında yöresel kıyafetler giymiş iki çocuk bilhassa dikkat çekti. Bu çocuklarla ve kendisini karşılayanlar ile hatıra fotoğrafı çektiren Meral Akşener için açılan pankartlar da dikkate şayandı.

Ziyareti esnasında "Babamın ailesi Yunanistan'a Diyarbakır'dan gitme. Burada Küçükkadı köy ile Büyükkadı köyü var, oradan gitme. Ben bunu yıllardır söylüyorum ama genel başkanlığına yürüyünce o zaman duyuruldu. DYP'de ilk seçildiğim dönemlerde Salim Ensarioğlu'na derdim, benimle iyi geçinin yoksa Diyarbakır'dan aday olurum diye. Babamın tarafı buralıdır" diye açıklama yapan Meral Akşener'i Diyarbakırlılar "Baba Ocağına Hoşgeldin" yazılı pankart ile karşıladılar.

Ayrıca "Hoşgeldiniz Meral Bacı" yazılı Türkçe, Kürtçe ve Zazaca pankartların da yer aldığı Diyarbakır Havalimanı'nın önündeki alan rengarenk süslenmişti. Meral Akşener de sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Gönül köprüleri kurmak, dertleri dinlemek, çare olabilmek için Türkiye'nin her yerindeyiz. Cizre ve Şırnak yolundaki ilk durağımız Diyarbakır Havaalanı'na indik." diyerek yolculuğuyla ilgili ilk fotoğraf karelerini paylaştı.

Daha sonra heyet halinde önce Diyarbakır şehir merkezine oradan da Şırnak'ın Cizre ilçesine hareket eden Meral Akşener'in burada ilk görüştüğü kişiler yine çarşı esnafı oldu. Ziyareti süresince her zamanki gibi sorunları dinleyip not alan İYİ Parti Kurucu Genel Başkanı Meral Akşener, esnafa siftah yapıp yapmadıklarını sormayı da ihmal etmedi. Sonrasında da siftah yapmayan esnaftan küçük alışverişler yaparak bereketler dileme adetini devam ettirdi.

"Buralara gelmeye cesaret dahi edemeyenlere, gelip de yüzlerce korumanın gölgesinde dolaşanlara inat, Cizre’nin sokaklarında, Cizre’nin insanıyla el ele, kol kolayız. Hem terörden, hem de terörle mücadelede uygulanan yanlış politikalardan yorgun düşmüş insanımızla birlikteyiz." diyerek de gerek Şırnak gerekse de bölge insanıyla hasret gideren Meral Akşener'in Cizre'den sonraki durağı ise Şırnak şehir merkezi oldu.

Esnaf ziyareti esnasında bir elbise mağazasında soluklanırken kendisine eşlik eden gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Meral Akşener, "Türkiye'de maalesef seçmenin seçenek sayısı Batı'da da iki, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da da iki. Şimdi biz güçlü bir alternatif ve seçenek oluşturuyoruz. Biz Türkiye'nin yüzde yüzüne talibiz. İYİ Parti seçmene İYİ gelecek çünkü rekabet İYİ bir şeydir. Yoksa seçmen kutuplaşmasının olduğu yerde seçmenin sorunundan ziyade başka şeylerin gündeme geldiğini biliyorum. Seçmenin sorunlarını dinlediğimiz bu şehir ziyaretlerimiz seçmene de İYİ geliyor bize de." dedi.

Şehir şehir gezerken İYİ Part'nin parti programını da anlatmaya çalıştıklarını belirten Meral Akşener, "Parti programımızda seçim barajının yüzde 5 olması gerektiği ve bir de Türkiye Milletvekili diye bir kavramı getiriyoruz. Bunun bir dağıtım sistemi var. Hangi şekilde olursa olsun barajı aşamayacak ama belli yerlerde güçlü siyasi alanlar var, onların da Meclis'te temsilini sağlayacak önerimiz var." diyerek Türkiye'nin İYİ Parti iktidarında nasıl bir siyasal sisteme kavuşacağının ipuçlarını verdi.

Aynı zamanda İYİ Parti'nin mevcut seçim barajını aşma noktasında bir sıkıntısının olmadığını da belirtmeyi ihmal etmeyen Meral Akşener, başka siyasetçiler gibi ittifak peşinde değil iktidar yolunda olduklarını da tekrardan hatırlattı.

Tüm bu süreçte karşılaştığı her insanın elini sıkmaya, herkesle sohbet etmeye çalışan Meral Akşener'i Şırnaklılar da büyük bir teveccüh ile karşıladılar. Misafirperver Şırnak insanı, kendisini daha iyi ağırlayabilmek için her fırsatta güleryüzleri ile davette bulundular. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de 15 yıl aranın ardından dördüncü kez ziyaret ettiği Şırnak'tan bu güzel hisler eşliğinde ayrıldı.