10 Aralık, 2017

İYİ PARTİ 1. OLAĞAN KURULTAY’INI YAPTI

İYİ Parti, kuruluşundan 1.5 ay sonra ilk Olağan Kurultay’ını yaptı.

Genel Merkez binasında Kurucular Kurulu’nun katıldığı kurultay, Genel Sekreter Aytun Çıray’ın Divan Başkanlığı ve Divan üyeleri ile ilgili öneriyi oylatması ile başladı.

Kurultayda Divan Başkanlığı’na Mahmut Bozkurt seçilirken, üyeler de Mehmet Aslan, Feridun Bahşi, Elmas Gragos ve İlay Aksoy olarak belirlendi.

Divan Başkanı Mahmut Bozkurt açılışta yaptığı konuşmada, “İYİ Parti Türk siyasetinde bir ihtiyacın sonucudur. Tüm olumsuzluklara, tehditlere rağmen yürekli insanların, taşın altına ellerini koymalarıyla ortaya çıkmış bir siyasi partidir. Ben bu cesur insanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile kurultay açılışı yapıldı.

Gündem ile ilgili öneriler alındıktan sonra Genel Başkan Meral Akşener kürsüye geldi.

İYİ Parti’nin kuruluşunda görev alanlara teşekkürle başlayan konuşmasında Akşener şunları söyledi:

"Pek çok insanımıza, pek çok arkadaşımıza teklifler götürdük. Oturup, konuştuk. Kimi üniversite hocasıydı, emeklilik maaşına düşeriz, çocuk okutuyoruz. Özel okullarda hocalık yapanlar, patronları tarafından 'hocam sizi burada muhafaza etsek dahi, telefonlar işler, atmak zorunda kalırız. Atmak istemediğimizden bugünden ayrılın' dediler.

Bütün bunlara göğüs gerip, İYİ Parti'nin kurulacağına inananlar, çok genç olup aramızda bulunuyor şu anda. Bu kardeşlerimiz 'ne yapalım, biz varız' dediler. “Türkiye zor şartlar içerisinde, böyle bir yönetim mantığıyla olmaz. Dolayısıyla bugün değilse ne zaman” dediler, cesaret göstererek partimizin kurucuları arasında yer aldılar.”

"BU İKTİDAR DÖNEMİNDE KADINLAR AŞAĞILANDI"

Bu parti kurdurulmaz, kurdurulmayacak sözlerine karşı sizlerin iradesi, hepimizin iradesi İYİ Parti'nin kurulmasına sebep oldu. Ve kurulduktan sonra, bir buçuk ay içinde ne oldu? Atatürk ve arkadaşlarına iki ayyaş diyenler, birdenbire Atatürk'ü keşfettiler. 'Anıtkabir'e gidip, orada sap gibi dikilmek ne işe yarıyor' diyenler, Atatürk'ün huzurunda sap gibi midir saz gibi midir bilemem ama dikilmek zorunda kaldılar.

Hani bir dönem açılımlar vardı, sonra saçılıma döndü. Bu açılım için konuşan Rize Belediye Başkanı’nın, 'Bu meseleyi çözmenin yolu Güneydoğu'dan ikinci eş olarak kadınları alalım, çözelim' sözlerine, bu iktidar gülümseyerek karşılık verdi. Hiçbir hukuki yaptırım uygulanmadı. Sonra sanıyorum ki AKP Samsun İl Başkan Yardımcısı, 'Başı açık kadınlar perdesiz eve benzer, ya satılıktır ya kiralık' dedi. Bu kişiye de hiçbir yaptırım uygulamayan bir yönetim mantığıyla karşı karşıyaydık.

"İYİ Kİ, İYİ PARTİ’Yİ KURDUK"

İYİ Parti bir kadın hareketidir. İktidar bu gerçeği gördü ve birden nasıl olduysa kadını keşfetti. Sayemizde Diyanet İşleri Başkan yardımcılığına bir kadın atandı.

İkinci gelişme de kadınlarla ilgili davranış biçimidir. Pek çok konu bu manada söylenebilir. Biz demiştik ki, İYİ Parti ile Türkiye İYİ olacak, Türkiye 1,5 ayda iyi olmaya başladı. İyi ki kabul ettiniz, iyi ki cesaret gösterdiniz, iyi ki bir araya geldik, iyi ki bütün zorluklara rağmen İYİ Parti’yi birlikte kurduk.

"GENE KANDIRILDILAR"

Bir buçuk ay içinde neler oldu dedim. Bir buçuk ay içinde birden bire Reza Zarrab, hain, kripto fetöcü haline döndü ve yine anlaşıldı ki, AKP yöneticileri yine aldatılmışlar, yine kandırılmışlar.

"GELEN PARALAR DOĞRUYSA BU PARALAR NİÇİN GELDİ"

Bir başka hadise ise Sayın Kılıçdaroğlu’nun Man adası iddaları Ben öğretmenlik eğitimi aldım, ancak benim dahi böyle bir adanın, adından ve yerinden haberim yoktu. Bu arada Man adası ile ilgili ortaya konan belgeler, dekontlar eğri midir, doğru mudur derken iki cümle gözden kaçtı. Sayın Kılıçdaroğlu giden paraları söyledi. Sayın Erdoğan ‘O paralar gitmedi, Türkiye’ye geldi’ dedi. Yani doğru olan bir şey var, o da paralar doğru. Ama sorgulanmayan konu şu, Sayın Kılıçdaroğlu’nun iddiasına göre, Türkiye’den aşağı yukarı 15 milyon dolar para gitti. Özel kalemden gitti, meşhur enişteden gitti ki kendisi öğretmen emeklisidir, kardeşten gitti, oğuldan gitti. Hadi Kılıçdaroğlu’nun gitti dediği paralar kısmı yanlış, peki koskoca Cumhurbaşkanı yalan mı söylecek canım ‘geldi’ dedi. Peki bu gelen paralar doğruysa, bu paralar nasıl geldi? Niçin geldi? Hangi iş güç nedeniyle geldi? Gidişinin sebebi de sorgulanmadı, gelişinin sebebi de sorgulanmadı.

"ÖĞRETMEN EMEKLİSİ ENİŞTE NE BECERİKLİYMİŞ 2.5 MİLYAR DOLAR BİRİKTİRMİŞ"

Ben Bursa Öğretmen Okulu mezunuyum, kök itibariyle öğretmenim, öğretmen emeklilerinin maaşını biliyorum. Ne kadar becerikli bir enişte bu 2.5 milyon dolar para biriktirip yollamış. Biz demek ki gökyüzüne bakmışız.

“TRUMP REYİZ OLDU SARI ŞEYTAN”

Birden bire karşımıza Trump’ın Kudüs açıklaması çıktı. Tekrar geriye döndüm, havuz medyasının yandaş ve candaş kalemleri 24 saat bize hakaret ederken, iftira atarken o dönemde Trump reyizi ne kadar beğendiklerini, Trump’ın kazanması halinde Türkiye’nin uçacağını, kaçacağını, aşacağını iddia ediyorlardı. Sayın Erdoğan’ın Trump’ın ‘28 Şubat türü bir operasyona maruz kaldığını’ söylerken, bu yandaş kandaş medya, Trump reyiz açıklamalarına devam edince, bu sefer birden bire kendisini sarı şeytan ilan ettiler. Trump reyiz oldu şeytan.

“DEVLET YÖNETEMİYORLAR”

Geçmişte devletin tüm kılcal damarlarına sızmış bir fetö kandırdı bu arkadaşları. Sonra Merkel kandırdı. Esad kandırdı. Terör örgütü kandırdı. Trump kandırdı. Ve saygıdeğer kardeş dedikleri Rıza bey de kandırdı.

Böyle ciddiyetsizlik olmaz. Devlet böyle ciddiyetsizlikle yönetilmez. Bu ciddiyetsizliklerdir Türkiye’yi bugün bu sorunlarla yüz yüze bırakan. İşte İYİ Parti’nin varlık sebebi budur. Türkiye kilitlenen siyaset yüzünden, böyle bir yönetim anlayışına mahkum bırakıldı. İYİ Parti bu sorunlu mecburiyete nokta koyacak. O yüzdden İyi Parti ile ‘Türkiye İyi Olacak’ dedik.

İyi ki varsınız. İyi ki bu cesareti gösterdiniz. Allah hepinizden razı olsun.

SEÇİMLER

Genel Başkan Meral Akşener’in konuşmasının ardından, bazı tüzük değişiklikleri ve bütçe görüşülüp onaylandı.

Ardından Genel Başkanlık, Başkanlık Divanı ve Genel İdare Kurulu seçimleri için oy kullanıldı.

İYİ Parti Kurucu Genel Başkanı Meral Akşener, 1. Olağan Kurultay sonucunda “oy birliği” ile yeniden Genel Başkan seçildi.