8 Aralık, 2017

İYİ Parti TÜRKİYE İNOVASYON VE GİRİŞİMCİLİK HAFTASI etkinliklerine Sn Genel Başkan Yardımcımız Dr. Taylan Yıldız başkanlığında bir heyetle katıldı

Uludağ Üniversitesinden öğrencilerin katılımcılara sağladığı yapay zeka dersleriyle ilgili müfredatı inceleyen Sn. Yıldız gençlerin bu konudaki yetkinliğinin ve enerjisinin umut verici olduğu mesajını verdi. Bir siyasi parti yöneticisinin yapay zeka yöntemlerini genç beyinlerimizle tartışabilmesi de üniversiteli kardeşlerimizde heyecan yarattı.

Sonrasında genç girişimcilerin inovatif iş fikirlerini dinleyen Dr. Yıldız teknokentler bünyesinde kurulan birçok yüksek teknoloji şirketleriyle görüştü. Bu görüşmelerde devlet teknoloji teşvik politikalarının nasıl geliştirilebileceği üzerine pek çok fikir dinleyen Sn. Genel Başkan Yardımcımız, İYİ Partinin önceliğinin yüksek katma değerli ürün üretebilen şirketlerin desteklenmesi olduğunu belirtti.

Dr. Yıldız kamuoyuna demecinde şu sözlere yer verdi:

“Öncelikle burada fikirlerini projelerini yarıştıran gençlerimizi ve onlara rol modeli olan iş adamlarımızı kutlamak istiyorum. Bu girişimcilerimiz Türkiye’nin yüz akıdır. Türkiye’mizi 21. Yüzyıla taşıyacak, modern bir ekonomiye taşıyacak kadrolar ve vizyonlar girişimcilerden gelecektir.

İnsanlığın yapay zeka'yı, sürücüsüz araçları, ilkokulda programlama derslerinin verilmesini konuştuğu bir dünyada İYİ Parti olarak Türkiye’nin bu alanlarda var olması için çabalıyoruz. Geleceği ancak ve ancak programlamayı bilen, hayal gücü zengin çocuklarımızla yakalayabiliriz.

Peki şu an ülke olarak neredeyiz. Biz yılda sadece 2.1 milyar dolarlık yüksek teknoloji ihracatı yaparken 50 milyon nüfuslu Güney Kore 125 milyar dolarlık ihracat yapıyor. 8 milyon nüfuslu İsviçre bile 55 milyar dolarlık ihracat yapıyor.

Ülkemizin ekonomisini büyütmek vatandaşımızı refaha kavuşturmak istiyorsak Türkiye’yi teknoloji satın alan değil satan bir ülke mertebesine çıkarmalıyız. Bu konuda devletimizin bugüne kadar ihmal ettiği ve ivedilikle çözülmesi gereken iki konu var:

Birincisi, ArGe’nin bütçemizdeki payı şu an %1’lerde. Yüksek teknoloji üreten ülkelerde bu oran %3 seviyesinde. Bütçede ArGe önceliklendirilmelidir.

İkinci büyük sorunumuz beyin göçü. Pırıl pırıl beyinlerimizi okullarımızda yetiştiriyoruz. Tam ülkeye faydalı olacakları zaman yurt dışına kaptırıyoruz. Ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından ikisi bilişim ve mühendislik ve bu alanlarda da en çok göçü veriyoruz maalesef.

Beyin Göçünü tersine çevirmeyi başarmış Hindistan ve Güney Kore’de başarılı olmuş geri dönüş masraflarının karşılanması, geri döneceklere ücretsiz yerleşim temin edilmesi, çocuklu aileler için eğitim masraflarının karşılanması, maaşlarda iyileştirmeler gibi somut projeleri de değerlendireceğiz.”