17 Eylül, 2018

Genel Sekreterimiz Cihan Paçacı’nın İYİLİK KERVANI’nı Yolcu Ederken Yaptığı Basın Açıklaması

Değerli Basın Mensupları,

Türkiye çok zorlu, tehlikeli ve karanlık bir dönemden geçmektedir. AK Parti iktidarlarının dış politikada yaptıkları yanlışlıklar sonucu, Türkiye Orta Doğu bataklığına sokulmuştur. Bunun sonucunda her gün yeni yeni problemlerle karşılaşıyoruz. Dün Membiç ve Afrin bugün İdlib. Yarının ne olacağı meçhuldür. Suriye’den gelen yaklaşık 4 milyon mülteci hem ekonomik açıdan hem de güvenlik açısından risk teşkil etmektedir. Dış politikamız AK Parti döneminde barış üzerine değil, kavga üzerine inşa edilmiştir. Amerika ile kavgalıyız, Avrupa Birliği ülkeleri ile kavgalıyız, sınır komşularımızla kavgalıyız. Sn. Cumhurbaşkanının “Monşer” diye hafife aldığı dışişlerinin deneyimli ve bilgili bürokratları yerine AK Partili eski milletvekilleri büyükelçi olarak atanmaktadır. Bugün basın yayın organlarında Kıbrıs konusunda yeniden müzakerelere başlanacağı ve Türkiye’nin garantörlük hakkından vazgeçtiği ve bu konunun masaya yatırılacağı yer almaktadır. Kıbrıs meselesi Türkiye’nin vazgeçmeyeceği kırmızı çizgisidir. Bu konuda asla taviz verilemez. İYİ Parti olarak bu meseleyi yakından takip edeceğimiz bilinmelidir. Dış politikada yapılan bu yanlışlıklar Türkiye’yi dış dünyada yalnızlığa itmekte ve itibarını sarsmaktadır.

Değerli Basın Mensupları,

Bilindiği üzere şaibeli bir referandum sonucu demokratik parlamenter sistemden çıkarak tek adam rejimine geçtik. Kuvvetler birleşimi sonucunda yargı adil ve tarafsız olma özelliğini yasama ise etkinliğini kaybetti. Bu sistemle Türkiye bir tek kişinin iki dudağı arasına hapsedildi, demokratik ve hür dünyadan Türkiye’yi uzaklaştırdı.

Yine bugün basından öğrendiğimiz kadarıyla Sayın Cumhurbaşkanı halka açık olan ve özel hukuk hükümlerine tabi bulunan İş Bankası’nın CHP’ye ait %28’lik hissesinin hazineye devrini istemektedir. Buradan tüm özel sektör temsilcilerini uyarıyorum Şirketleriniz ve holdinglerinizdeki hisseleriniz tehlikededir. Basın tek sesli hale getirilmiştir. Vatandaşların özgür ve tarafsız haber alma hakkı elinden alınmıştır. İktidarı eleştirme cesareti gösteren gazeteciler işlerini kaybetmektedir. İfade özgürlüğü yok edilmiştir.

AK Parti iktidarları ekonomi alanında da büyük yanlışlıklara imza atmıştır. Yurt dışından alınan borçlar verimli alanlarda kullanılmamıştır. Devlet kademelerinde savurganlık, lüks harcamalar ve israf büyük boyutlara ulaşmıştır. Dış borçlar üretimde kullanılmak yerine, yandaş müteahhitlerin rant kapısı haline getirilmiştir. Ve sonunda ekonomik gerçekler ortaya çıkmıştır. Türkiye ciddi bir ödemeler dengesi krizine girmiştir. Türk lirası önemli ölçüde değerini kaybetmiş, enflasyon yükselmiş ve faizler artmıştır. Üreten Türkiye, tüketen Türkiye’ye dönüştürülmüştür. Önümüzdeki günlerde reel sektörde iflas ve konkordatoların artması sürpriz olmayacaktır. Vatandaşın cebinde ve mutfağında yangın var. İktidarın yanlışlıklarının faturası yine halkımıza çıktı.

Türkiye ve Türk halkı bu karanlık tabloyu hak etmemektedir. Bu karanlık tablodan çıkışın tek adresi İYİ Partidir. 24 Haziran seçimlerinde her türlü baskı ve imkansızlıklara rağmen İYİ Parti seçimin tek kazananı olmuştur. 7 aylık bir süreçte sıfır oydan 5 milyon oya ulaşmış ve 43 milletvekili ile meclise girmeyi başarmıştır. İYİ Partiye bu başarıyı yaşatan halkımız önümüzdeki yerel seçimlerde de İYİ Partiye büyük destek verecektir. Partimiz yerel seçimlere hazırlık çerçevesinde ilk etapta 31 ili kapsayacak şekilde Kurucular Kurulu, Genel İdare Kurulu, Milletvekilleri ve Başkanlık Divanı’nda bulunan arkadaşlarımızla bugün 12 grup ve 200 kişiden oluşan “İyilik Kervanı” yola çıkmaktadır. Halkımızın dertlerini dinleyip ve bu sorunları nasıl çözeceğimizi anlatmaya gidiyoruz.

Sivil toplum kuruluşları, yerel basın ve televizyonlar ziyaret edilecek, yerel ve genel problemler üzerinde fikir alışverişi yapılacaktır. İYİ Parti Türkiye’yi karış karış gezecek ve halkımızın kaybolan umutlarını tekrar kazandıracaktır.

İYİ Parti, Milliyetçi, Muhafazakar ve Demokrat bir Cumhuriyet kadını olan, genel başkanımız Sn. Meral AKŞENER önderliğinde ülkeyi kalkındırmaya, kutuplaşan ve hasım haline gelen halkımızı birleştirmeye ve huzur içinde yaşatmaya kararlıdır.

Cihan Paçacı

Genel Sekreter