18 Kasım, 2017

EDİRNE’DE MERAL AKŞENER RÜZGARI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ahlat-Tatvan-Adilcevaz’dan sonra ikinci ziyaretini Edirne’ye gerçekleştirdi.

Sabahın erken saatlerinde yola çıkan Akşener’i ilk durağı Havsa’da çok sayıda vatandaş karşıladı. Vatandaşlarla ayak üstü sohbet eden Akşener, özellikle kadınlarla bol bol fotoğraf çektirdi.

Karşılamanın ardından, Genel Başkan uzun bir konvoyla Havsa’daki hayvan pazarına geçti. Güzergahta “Evlad-ı Fatihan Havsa’ya Hoş geldin” yazılı pankartlar dikkati çekti. Konvoyun başı pazarın girişindeyken, sonu hala yoldaydı.

Pazarda yoğun ilgiyle karşılanan Meral Akşener, besicilerin sorunlarını dinledi.

BESİCİ İSYANDA !

Konuşmalarda hükumete sitem vardı.. Besicilerin hemen hepsi yem fiyatlarından dertliydi. Bir vatandaş içinde bulundukları şartları şu sözlerle aktardı;

-Önceki yıl 150 olan hayvan sayım geçen sene 120’ye, bu yıl ise 70’e düştü. Böyle giderse önümüzdeki yıl 50’ye düşerim. Hayvancılık bitmiş durumda, ithal eti desteklemek yerine yerli yatırımın önü açılmalı. Böyle giderse hayvancılık bitme noktasına gelecek.

Akşener besicilerin sorunlarını dinledikten sonra, İYİ Parti’nin bu konudaki fikir ve planlarını aktardı.. “15 yıllık bir iktidar, daha 11 yıllık bir ülkeden et ithal ediyor. Bu ülkemiz açısından büyük sorun” diyen Meral Akşener şunları söyledi;

"Çiftçilere ve hayvancılık yapanlara belli teşvikler veriliyor ama o para zam gören saman, yem, elektrik ve mazota gidiyor. Girdileri aşağı çekecek bir model öneriyoruz. Aynı zamanda yerli hayvanın, tohumun geliştirilmesi için de tarım liseleri öneriyoruz. Hayvancılık konusunda; benim ailem hayvancılık yapar, aile boyu çalışılır. Ağır bir iştir besicilik yapmak. Dolayısıyla girdilerin zamlarına bir teşvik yapılır, onları indirdiğiniz zaman besici daha ucuza mal eder, ona göre de karşılığını alır, tüketici de daha ucuza et yer. Şimdi sadece etin üzerinden konuşuyoruz ama süt de var. Sütte de benzer durum var. Et, süt çok önemli, yenilmesi gereken şeyler."

"YANDAŞI, CANDAŞI VE KANDAŞI KAYIRMAYACAKSIN"

Meral Akşener, parti programlarında tarım, hayvancılık ve teknolojinin çok önemli bir yer tuttuğunu belirterek, sözlerini söyle sürdürdü:

"Ucuz et yedirmek üzere ithalat yapılıyor yani Sırbistan'dan oradan- buradan geliyor. İşin siyasi kısmı var ama hadi oraya girmeyelim. Teknik olarak söylediğim şey; benim çocukluğumda kendi kendine yeten 5 ülkeden biriydik, sizlerin ilkokulda olduğu zaman 7 ülkeden biriydik. Şimdi Trakya'nın esası hayvancılık ve tarımdır. Trakya'da fabrikan yok, fabrika yapmamışsın, hayvancılık ve tarımı bitirdiğinde bu insanlar ne yapsın? Besicinin korunması, girdilerdeki indirimi sağlamaktır, devlet oradaki elini koymalıdır. Hayvan besiciliği için teşvikler ama o yetmez. Onun yerine yem, saman, mazotunu indirmezseniz o olmaz. Bizim programımızda tarım, hayvancılık ve teknoloji çok önemli bir yer tutuyor. Çünkü Türkiye'nin ürettiği ürünler bunlar, bize ait, her türlü desteğin verilmesi lazım. Yandaşı, candaşı, kandaşı kayırmazsan esasında bu işler böyle olmaz. Kayırmayacaksın."

"TARIM BAKANINI SEÇERKEN SİZE SORACAĞIM"

Çevredekilerin, tarım ve hayvancılık yapmış kişilerin bakan olması gerektiğini söylemesi üzerine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, şöyle konuştu:

"Söz veriyorum; Tarım bakanını size soracağım. Bundan sonra her hafta sonu başka bir şehirde önerilerimizi anlatacağız, sıkıntıları dinleyeceğiz. Sizden aldıklarımızı programa ekleyeceğiz. Mesela 'Tarım bakanını bize sorun' dedi. 'Hayvancılık yapmış olsun, ekmeyi, biçmeyi biliyor olsun' dedi. Ben de söz verdim. Ona göre bir sistem kuracağız. 16 senelik iktidar 11 yıl evvel kurulmuş devletten ithalat yapıyor

Vatandaşların isteği üzerine bol bol fotoğraf çektiren Akşener daha sonra Edirne’ye doğru yola çıktı.

İLK BULUŞMA KADINLARLA

Edirne’deki ilk buluşma kadınlarlaydı.. Basın mensuplarına görüntü aldıktan sonra teşekkür eden Akşener, “Sizlere çok teşekkür ediyorum. Şimdi bizi başbaşa bırakmanızı rica ediyorum. İYİ Parti’ye uygulanan karartmaya rağmen aramızda olan basın mensuplarını alkışlarla uğurlayalım” dedi.

Burada yaptığı konuşmada Atatürk ve Cumhuriyet vurgusu yapan Akşener, ne zaman “Atatürk” dese salonda büyük bir alkış koptu.

Atatürk’ün kadınlara verdiği haklara vurgu yapan Akşener, bu sayede sınavları kazanarak yatılı okullarda okuduğunu belirterek;

“Bugün karşınızdaysam, Cumhuriyet’in, Atatürk’ün kadınlara tanıdığı haklar sayesindedir. Atatürk yola çıktığında kendisine en büyük desteği kadınlar vermiştir. İYİ Parti de bir kadın hareketidir, Türkiye’ye iyi gelmek için yola çıktık” dedi.

Meral Akşener’e salondan bir dinleyici gözyaşları içinde “Bir Cumhuriyet kadını çıktı ve tüm Türkiye ‘Atatürk’ demeye başladı” diye bağırdı. Alkışlarla karşılanan bu çıkışa Akşener; “Allah’ın sopası yok ‘Anıtkabir’de put gibi dikilmem’ diyenler, en önde saygı duruşunda bulunmaya başladılar” sözleriyle cevap verdi.

Konuşmasında hükümete de yüklenen Akşener, “Reza Zarrab’ın 26 yaşında milyar dolarlık para trafiğinin bana mantıklı bir açıklamasını yapsınlar. Ama yapamazlar. Şimdi itiraflara başladığı söyleniyor. Yakında yandaş medyadan ‘Zarrab hükümetimizi zor durumda bırakmak için sızdırılmış bir ajandı’ yorumlarını duyarsanız şaşırmayın” ifadelerini kullandı.

Toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akşener, partililerin bir başka parti ile polemiğe girmeyeceklerini, kendi plan ve projelerini aktaracaklarını söyledi..

Bir soru üzerine “Milletvekili transfer etmek gibi bir politikamız yok. Ama gelmek isteyene de kapımız açık.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ittifak ihtimalinin sorulması üzerine “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ile ortak aday çıkarmamız söz konusu değildir. Biz isteriz ki her parti adayını çıkarsın. İkinci turda ise hayır bloğunun arkasında oluruz.” dedi.

BAŞÖRTÜSÜNÜ HEDİYE ETTİ

Programına, Balkan Şehitliği ziyareti ile devam eden Akşener, divan kurulu ve kurucu üyelerle birlikte anıta gidip dua etti. Bu sırada şehitliğin önünde bir grup genç kız, Akşener’e doğru koştu. İstanbul’da bir lisede okuduklarını söyleyen kızlar, anıtı ziyaret için gelmişlerdi. İlgi karşısında Akşener’in gözleri dolarken, kızlardan birine “Sana hediye etmek istiyorum” diyerek başörtüsünü uzattı.

Buradan Adalet Kasrı’na geçen Akşener, devlet olmanın önemine vurgu yapan bir mektup okudu. Mektubu bir gül ile kasrın önündeki dilek taşına bıraktı.

Akşener’in bıraktığı mektupta şunlar yazıyordu;

- Devlet ricaline;

“Milletin, kendi irfanın içinde yaşasın. Ona sırt çevirme. Her zaman duy varlığını. Toplumu yöneten de, diri tutan da bu irfandır.”

Böyle diyor Şeyh Edebali, devlet yöneten Osman Gazi’ye.

İrfanımızdır bizi diri tutan. İrfanımızı ayakta tutan ise, adalet.

Adalet huzur getirir.

Adalet zenginlik getirir.

Adalet, hem dinimizin hem engin kültürümüzün bize emrettiği gerçektir.

Yöneten adil olmalı. Milleti duymalı. Eşe dosta değil, bütün bir millete baş olduğunu unutmamalı.

Milletin ağlıyorsa, gülemezsin.

Milletin aç-açıktaysa, sefa süremezsin.

Milletin evlatlarında gelecek korkusu varsa, sen kendini güvende hissedemezsin.

‘İYİ’ den korkma.

İYİ şeyler söylemek zorundasın.

Daha İYİSİNİ yapmak zorundasın.

Milletinin sana bahşettiği gücün, verdiği makamların hakkını, ancak böyle verebilirsin.

İYİLİK, adil olmakla başlar.

Önce adil olun ki, her şey İYİ olsun.

İLK DURAK ESNAF

Ardından sayısı her geçen dakika artan kalabalıkla kent merkezine geçildi. Burada esnaf ziyareti yapan Akşener’e yoğun bir ilgi vardı. 5 dakikalık yol yaklaşık yarım saatte tamamlanabildi. Esnafların büyük bölümü de piyasadaki durgunluğa ve tedirginliğe dikkat çekti. İşyerlerini ziyaret eden ve sorunları dinleyen Akşener, bu sorunların üstesinden gelmek için yola çıktıklarını söyledi.

Osmanlı padişahlarının sefere çıkmadan önce namaz kıldıkları Eski Cami’ye geçen Meral Akşener, burada namaz kıldı. Caminin tarihini ve önemini iyi bildiğini belirten Akşener, “Mutlu bir Türkiye için elimizden geleni yapacağız. Allah duamızı kabul etsin.” dedi.

Caminin ardından Ali Paşa Çarşısı’na geçen Meral Akşener’in esnaf ziyareti burada ada devam etti. Ali Paşa Çarşısı esnafı da oldukça dertliydi. Bir grup esnafın daveti üzerine çay içip sohbet eden Meral Akşener, daha sonra sembolik üye kayıtları için Saraçlar Caddesi’ne geçti..

Burada toplanan kalabalığa hitap eden Meral Akşener daha sonra Edirne’den ayrıldı.