Erişebiliyorsam Engelsizim!

GERİ DÖN

Projelerimiz

Erişebiliyorsam Engelsizim!

İYİ Parti olarak kurulduğumuz ilk günden itibaren milletimizin yaşam standartlarını yükseltmek, sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlamak amacıyla milletimizin her kesiminin sorunlarına karşı duyarlı olarak çözümler ürettik ve üretmeye de devam edeceğiz.

Bu kapsamda Engelsiz Yaşam Çalıştayı düzenleyerek Ulusal Erişebilirlik Seferberliğini başlatıyoruz. Çünkü; Erişebiliyorsam Engelsizim!

 

Engelsiz yaşam; engelli vatandaşlarımızın erişim, ulaşım, sağlık, istihdam ve sosyal hayatlarındaki tüm engelleri ortadan kaldırıp kimseye ihtiyaç duymadan yaşamalarını sağlamaktır. Ancak bugün ülkemizde engelli vatandaşlarımız, iş fırsatlarından kent mimarisine kadar birçok alanda sorunla karşılaşıyor.

Bizler de bu sebeple Toplumsal Politikalar Başkanlığımız öncülüğünde; eğitimden sağlığa, çalışma hayatından sosyal yaşama engelsiz bir hayatı engelli vatandaşlarımıza nasıl sağlayacağımızın yol haritasını milletimiz ve değerli basın mensuplarımız ile paylaştık.

Engelsiz Yaşam Çalıştayı’mız Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in konuşmalarıyla başladı.

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener; ‘’Ailesinde engelli bireylerin olduğu bir insanım ben. Görme engelli bireylerin olduğu bir kişiyim. Ailelerin hangi sistem içerisinde olursa olsun engelli bireylerin hayatlarındaki engelli yakınlarının maalesef Türkiye’de çok zor yaşadıklarını yakinen bilen bir insanım. Saygı görürler, merhamet duyulur. Ama kurumsal olarak çok zor bir hayat yaşanıyor. Oradan kaynaklanan bir dikkatle engelli bireyler üzerinde kendimi, STK’lar da dâhil o STK’larda çalışarak ifade etmeye çalışmış bir insanım ben. Öyle aileler gördüm ki bu süreç içerisinde. Özellikle zihinsel engelli çocukları bulunan annelerin; ‘’Evladımı nasıl bırakırım?’’ endişesini gören, hisseden bir insanım ben. Onun için o annelerin o hissini en aza indirecek; o annelerin, o duygusunu emniyet duyma hissiyle takas edecek bir çalışmayı birlikte yapmamızı istiyorum. Bu konuda yapacağınız destekler için, vereceğiniz tavsiyeler için, eleştirileriniz için bugünden teşekkür ediyorum.’’ diye konuştu.

Engelsiz Yaşam Çalıştayı’mız Toplumsal Politikalar Başkanımız Sayın Ayfer Yılmaz’ın, vatandaşlarımızın fiziksel ya da zihinsel yeti farklılıklarını önceleyerek; ülkemizi tüm vatandaşlarımız için eşit, erişilebilir ve yaşanabilir bir ülke hâline getirebilmek adına planlarımızı, projelerimizi ve çözümlerimizi kapsayan anlatımları ve sunumlarıyla devam etti.