"Erdoğan'ın temsil ettiği Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi milletin oylarıyla ortadan kalkacak."

GERİ DÖN

Diğer

"Erdoğan'ın temsil ettiği Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi milletin oylarıyla ortadan kalkacak."

Genel Başkanımız sayın Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu Gelecek Partisi Genel Merkezi'nde ziyaret etti. Görüşme sonrası ortak basın açıklamasında bulundu.

Genel Başkanımız sayın Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'yla yaptıkları görüşmenin fevkalade geçtiğini söyledi. Genel Başkanımız Meral Akşener, Davutoğlu'yla yaptığı görüşmeye ilişkin; "Meclis açılırken yaz boyunca yaptığımız Anadolu gezilerinde biriktirdiklerimizi, bizim tanımımızla İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e dair yaptığımız çalışmaları paylaştık. Aynı zamanda iktidar eliyle kaybedilmiş istişare kültürünü yeniden geliştirebilmek amacıyla bugün bir ziyaret gerçekleştirdik. Sayın Başbakan'la görüşlerimizi paylaştık, onların görüşlerini dinledik. Ekonomiyi, sosyal devleti, işsiz gençleri, demokrasinin geldiği noktayı, hukukun, adaletin nasıl yerlerde süründüğünü konuştuk. Bunlarla ilgili görüş alışverişinde bulunduk." değerlendirmesinde bulundu.

Genel Başkanımız Meral Akşener, 2023 ya da öncesinde yapılacak bir seçimle ilgili; "Bu ucube sistemle parlamenter demokrasinin, hukuksuzlukla hukukun üstünlüğünün, adaletsizlikle adalet kavramının yeniden tahkim edilmesinin; demokrasinin ortadan kaldırılmasıyla demokrasinin tam ve kâmil uygulanmasının, liyakatsizlikle liyakat kavramının yeniden ihdas edilmesinin, yandaşlıkla kayırmacılık bir tartıya çıkacak. O tartıda da Erdoğan'ın temsil ettiği Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi milletimizin oylarıyla ortadan kalkacak. İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter demokrasiye milletimizin feraseti ve irfanıyla demokrasi yoluyla geçilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Genel Başkanımız Meral Akşener, Erdoğan'ın 28 Şubat iddialarına ilişkin; "28 Şubat döneminde başka işler peşinde koşturanları bilgilendirmek için söylüyorum. O kararlar rahmetli Erbakan'ın imzaladığı, iktidarın diğer ortağı Başbakan Yardımcısı Çiller'in imzaladığı ve en son benim imzaladığım bir hükûmet kararıdır. Dolayısıyla uygulanacağını söyledim. Ellerinde başka bir şey olmadığı için 28 Şubat üzerinden bir yürüme söz konusu olursa Erdoğan'a çok üzülürüm. Çünkü Erdoğan 2001 yılında partisinin kuruluşuna beni davet etti. 2015'te Erdoğan bana başbakan yardımcılığı teklif etti. Aynı Erdoğan 2020'de ne kadar yerli ve millî olduğumu ifade edip; ‘Buyurun beraber bir berber dükkânı kuralım.’ dedi. Ben bunların tamamını reddettim." diye konuştu.

Genel Başkanımız Meral Akşener, Erdoğan ve paydaşlarına terörle arasına mesafe koymaları gerektiğini belirterek; "HDP'yle, abdullah öcalan'la, osman öcalan'la, pkk'yla Erdoğan'a ve paydaşlarına araya mesafe koymayı öneriyorum. TRT'de 31 Mart'ta abdullah öcalan'ın mektubu çıktı. osman öcalan mülakat verdi. Bu ne için yapıldı? Bu mektubun ve mülakatın çok değerli olduğu söylendi. Neden biliyor musunuz? İstanbul'da seçim kazanmak için. Yazık yazık... Biz 40 kişiyiz. Birbirimizi biliriz. Bu kadarıyla bırakayım. Bu ülkede ölümle tehdit edildim. Evim basıldı. Birçok şey oldu. Ama bana posta koyup benim de geri durduğum hiçbir hadise olmadı. Dayak yerim posta yemem." ifadelerini kullandı.