Ekonomide Kurtuluş Programı: İstikrar ve Eylem Planı

GERİ DÖN

Önerge ve Faaliyet

Ekonomide Kurtuluş Programı: İstikrar ve Eylem Planı

Ekonomide Kurtuluş Planımızın ilk aşamasını oluşturan İstikrar ve Kapsayıcı Büyüme Eylem Planı tanıtım toplantımızı; ülkemizi hızla istikrara kavuşturmak için atacağımız adımları ve ülkemizde uzun zamandır eksikliğini derinden hissettiğimiz kapsayıcı büyümeyi İYİ Parti olarak nasıl sağlayacağımızın yol haritasını, milletimiz ve değerli basın mensuplarımız ile paylaştık.

 

Atatürk'ümüzün büyük vizyonu ışığında; zengin, güçlü ve mutlu bir Türkiye'yi milletimizle omuz omuza inşa etmek için çıktığımız bu kutlu yolun, önemli bir kilometre taşı olan Ekonomide Kurtuluş Planımızın, milletimize ve memleketimize hayırlı olmasını diliyoruz…

 

Ekonomide Kurtuluş Planımızın ilk aşamasını oluşturan İstikrar ve Kapsayıcı Büyüme Eylem Planı tanıtım toplantımız Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in açılış konuşmasıyla başladı.

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener; ’’Bütün bu öğrendiklerimizin çözümlerini paylaşmak için buradayız. Biz Atatürk'ün ekonomiye, iktisada ve insana dair vizyonunun takipçisi olmaya gayret gösteren bir siyasi partiyiz. Bireysel kalkınma değil bu dediğim. Bireyin kalkınması meselesini yıllar evvel ortaya koyan rahmetli Atatürk’tür. O yıllarda birey diye bir kavram yok. O yıllarda henüz Sanayi Devrimi’nin sonuçlarının, makineleşmenin sonuçlarının oluşturduğu değer setleri; ‘Ver talimatı, al tekmili’ şeklinde. Müşteri denen kavram odakta değil, habire savaş olmuş, insanlar hayatta kalmaya çalışıyor. Ama o günün şartlarında Anadolu’dan bir siyasi lider çıkıyor. Bireyin kalkınmasına dair bir vizyon ortaya koyuyor. Erol Güngör hocamız; inovasyonun adını söylemiyor ama inovasyona dair ne varsa tarif olarak yapıyor. Atatürk ve onu takip edenlere baktığınız zaman gerçekten yüzyılların ilerisinde bir durum. Bugün çok komik bir durumdayız. Bir kişinin her şeye karar verdiği bir ülkede ne demokrasi ne hukukun üstünlüğü ne adalet söz konusu olur. Yani biz ne diyoruz? Ekonominin patronu güvendir. Bizim söylediğimiz şey; gerçekçi, hukukun üstünlüğüne dayanan, liyakat, şeffaflık, kayırılmanın olmadığı, israfın olamadığı; ilkelerin, kuralların, kurumların ilan edildiği ve herkesin ona uyduğu bir Türkiye. Bunun yolu da elbette öncelikle bu ucube sistemden kurtulmaktır." diye konuştu.
Ekonomide Kurtuluş Planımızın ilk aşamasını oluşturan İstikrar ve Kapsayıcı Eylem Planı Tanıtım toplantımız, Ekonomi Politikaları Başkanımız Prof. Dr. Sayın Bilge Yılmaz’ın makroekonomik istikrar ve ülkemizi nasıl kalkındıracağımızı belirleyen ilkeler ana başlıkları altındaki sunumlarıyla devam etti.

 

Makroekonomik istikrar ve ülkemizi nasıl kalkındıracağımızı belirleyen ilkeler, Ekonomi Politikaları Başkanımız Sayın Bilge Yılmaz’ın kısa, orta ve uzun vadeyi kapsayan para politikası, kamu maliyesi, vergi, istihdam ve sosyal hizmetler, sanayi ve dış ticaret alt başlıkları altında devam etti.