23 Ağustos, 2019

Diyanet İşleri Başkanlığımızdan talebimizdir.

Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş
T.C. Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanı

Türk Milleti’ne Anadolu kapılarını açan Malazgirt Zaferi ve Türk Milleti’nin üzerine bir kâbus gibi çöken esaret zilletini paramparça eden Başkumandanlık Meydan Savaşı’nın başlangıcı olan 26 Ağustos, şanlı tarihimizde iki gurur verici mücadelenin yıl dönümü olması hasebiyle kutlu bir gündür.

Anadolu topraklarında, Malazgirt’le başlayan mücadele, yine bir 26 Ağustos’ta işgallerden kurtulmaya, yeni bir doğuşa, yeni bir dirilişe sahne oldu.

Malazgirt’ten bugüne 948 yıl,
Büyük Taarruzla İzmir’e doğru başlayan o kutlu zaferin üzerinden ise tam 97 yıl geçti.

Ne mutlu ki Yüce Allah bizlere, Sultan Alparslan ve Mustafa Kemal Atatürk gibi önderleri hediye etmiş. Hâlen bizlere ışık tutuyorlar.

Anadolu toprakları destanların, efsanelerin, nice isimsiz kahramanların, vatan kurtaranların, imkânsız denilen ne varsa üstesinden gelenlerin var olduğu eşsiz bir coğrafyadır. Bu coğrafyada asırlar boyu ayakta kalabilmek, yürek ister, sevda ister, uğruna ölümü göze almak ister.

Bölücü hain terör örgütü ile mücadelede ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde gözlerini kırpmadan ülkesine, devletine, milletine sahip çıkan şehadet mertebesine ulaşan vatan evlatlarıdır, en son örnekleri.

Milletimizin birlik, kardeşlik ve beraberliğe en çok ihtiyacı olduğu bugünlerde, o günden bugüne tüm şehitlerimizi yâd etmek ve bu ülkenin vatan olması uğruna ne bedeller ödendiğini hatırlamak için, 26 Ağustos Pazartesi günü, eş zamanlı tüm camilerimizde birliğe davet anlamını da içeren “sela” okutulması hem manevi bir borcu yerine getirmek hem de iman tazelemek olacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığımızdan talebimizdir.

Gereğini saygılarımla arz ederim.

Dr. Şenol Sunat
İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı
Ankara Milletvekili