18 Eylül, 2019

Başkanlık Divanı sonrası basın açıklaması

Suriye konusunda bu hafta başında Ankara’da yapılmış olan Türkiye-Rusya-İran zirvesini, Suriye sorununun siyasi çözümü açısından önemli bir aşama olarak görmekteyiz. İktidarın da Cenevre süreci ve Anayasa komisyonu konusundaki mutabakata artık katılmak durumunda kalmış olması, bugüne kadar izledikleri politikaların iflasının kabullendiğinin de işaretidir.

Umudumuz sürecin uygulamaya dönüşmesi ve ülkemizdeki Suriyeli sığınmacıların süratle vatanına dönmesine imkân verecek koşulların oluşturulmasıdır. Türkiye’nin hassasiyetleri, bölgede bir “Pkk devletinin” oluşturulmaması istikametindedir. Suriye’nin kuzeyi, “KUZEY SURİYE’YE” dönüştürülmemelidir. İYİ Parti olarak, güvenli bölge hassasiyetleri de dahil bütün politikalarımız, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü muhafaza edecek şekilde uygulanmalıdır.
 
- TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı. Türkiye geneli işsiz sayısı 2019 Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişi oldu. 

Yani işsizlik yüzde 13...

İş bulma umudu kalmayanlar dahil edildiğinde bu oran yüzde 14,5, iş aramayanlar dahil edildiğinde ise 18,7’e tırmanmıştır.  Tüm bu değerlere mevsimlik işçiler ve eksik istihdam edenler eklendiğinde Türkiye’deki geniş işsizlik oranı yüzde 22’ye çıkmıştır. Bu orana göre 32,6 milyon iş gücüne sahip Türk ekonomisindeki işsiz oranı 7 milyona dayanmıştır. Genç işsizliği oranı, 14 ay üst üste artış göstererek yüzde 25,8’e yükselmiştir. Bu, her dört gençten birinin işsiz olduğu anlamına gelmektedir.

Genç kadın işsizliği yüzde 29,8’e kadar çıkmıştır.

Tarım dışı sektörlerde genç nüfus oranı yüzde 35,5 yükselmiştir.

AK Parti, bütün dönemlerin en yüksek işsizlik oranlarına sahiptir.

- Diyarbakır’da çocuklarını arayan annelerin çığlığı herkes tarafından duyulmalıdır. Bu çığlık, devletimizin terörle mücadelesinin amansız iradesinin kuvveti hâline de gelmelidir. Bütün bir millet bu feryadı duymalı ve bu sorumluluğu taşımalı, iktidar bu sorumluluğa göre icraatta bulunmalıdır. Eleştirdiğimiz ve makbul bulmadığımız husus devletin terörle arasına mesafe koyamayan Hdp kapısında hak arayan bir acziyet içerisine düşürülmesinedir. 

Devlet eylem yapmaz, icraat yapar, Devlet algı ile değil, hakikat ile, hukuk ve adalet ile yönetilir. Bu mesele ile ilgili olarak Leyla Güven’in kışkırtıcı, provokatif ve hadsiz cümlelerini meclis açılınca TBMM’nin değerlendireceğini inanıyoruz.

- Üzerinde çalışılan yargı paketi ile ilgili, detaylarını bilmesek de hızlı etkin ve adil bir yargı sistemini kamuoyunun beklediğini ifade ediyoruz. Bir ihtiyaç ve beklenti olarak KHK mağduriyetleri ile alakalı devletten beklenti şudur. Türk mahkemelerinin verdiği takipsizlik ve beraat kararlarından sonra görev ve iadelerin hızlı olarak ve itibar iadesi şeklinde gerçekleştirilmesidir.

İYİ Parti