18 Ocak, 2018

İYİ PARTİ GENEL SEKRETERİ İZMİR MİLLETVİKİLİ AYTUN ÇIRAY: SARAY KOALİSYONU GAZİLİK DAĞITIYOR

İYİ PARTİ BASIN BÜROSU

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcü’sü Aytun Çıray bir basın toplantısı ile Başkanlık Divan’ının gündeme dair görüşlerini açıkladı.

SARAY KOALİSYONU GAZİLİK DAĞITIYOR

Aytun Çıray, AKP ve MHP’yi kast ederek birlikte bir Saray Koalisyonu oluşturduklarını söyledi. Çıray, “Bir daha koalisyonlar olmasın diye milletimizi kandırmaya çalışarak sözde başkanlık sistemini savunanlar, koalisyon kurdular. Bunun adı ‘Saray Koalisyonu’dur. Şimdi bu koalisyonun büyük ortağı Sayın Erdoğan’a gazilik ünvanı verilmesi konusunda harekete geçti. Küçük ortağı da durur mu, değerlendireceklerini söylediler,” diyerek eleştirdi.

GAZİLİK VE ŞEHİTLİK SAVAŞ MEYDANLARINDAN ALINIR

Bu durumu ancak milli ve manevi değerlerimize yabancılaşmış bir koalisyonun yapabileceğine vurgu yapan Çıray, “Şehitlik ve Gazilik mertebesine savaş meydanlarında ulaşılır. Önce Türk Milleti ve onu yüksek çıkarları için Allah'a sonsuz iman ve güvenle vuruşursunuz. Ölürseniz şehit, yaralanırsanız Gazi olursunuz. Bu iki yüce makam ve unvanı eğer savaş meydanlarına çıkmayanlara vermeye kalkarsanız ederseniz ne olur? Şehitlik ve gazilik makamlarının değerini azaltmış olursunuz. Daha önemlisi bu unvanları hayatlarını feda ederek analarının ak sütü gibi hak edenlere haksızlık etmiş olursunuz. Çanakkale'deki, İstiklal Harbinde’ki, Afrin’deki şehit ve gazilerimizin içlerini ve ruhlarını acıtırsınız,” dedi.

İYİ PARTİ KANUNLA VERİLEN GAZİLİK UNVANINI GERİ ALACAKTIR

AKP iktidarının, 16 yıllık dış politikadaki zincirleme hatalarını ve fiyaskolarını El Bab’da, Afrin’de kahraman Mehmetçik’in temizlediğini anlatan Çıray sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem de o Mehmetçiğin ünvanına ortak olmaya çalışacaksınız. Ayıptır, günahtır; şehitlerin vebalini alıyorsunuz. Eğer saray koalisyonu olarak yağcılığınız bu dereceye varmışsa, reisinizi Kilise'nin birtakım insanlara öldükten sonra 'saint'likle (ermişlikle) taltif etmesi gibi bir de şehit unvanıyla onurlandırabilirsiniz. Yok olur mu böyle şey, şehit olmamış birine şehitlik unvanı verilir mi hiç diyorsanız. İşte o zaman ben de size derim ki, şehit unvanı veremeyeceğinizi kabul ettiğinize göre gazi unvanını da saray koalisyonu çoğunluğunuza güvenerek veremezsiniz diyorum. İYİ Parti iktidara gelir gelmez ilk çıkaracağı kanunla gazilerimizden gasp edilmiş bu unvanı geri alacaktır. Gazilerimizin gazilik unvanını kullanma hakkını size yedirmeyiz.”

GÜVENLİK TOPLANTISINDA TANRIVERDİNİN NE İŞİ VAR?

Türk Silâhlı Kuvvetlerinin kahramanca Afrin’de PKK’nın uzantısı olan ve YPG/PYD’ye karşı mücadele verdiğini hatırlatan İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, “Mehmetçiğimiz AKP’nin büyüyüp yeşermesine göz yumduğu terör örgütünün ileride ülkemizin Suriye’de tekrar başına belâ olmaması için savaşıyor. Peki bu PKK/PYD/YPG’nin amacı ne? Önce eyalet sonra özerklik sistemini getirerek ülkemizi bölüp parçalamak. O halde bu örgüte karşı yapılan güvenlik toplantısında ‘Eyalet sistemi getirilmelidir’ diyen SADAT’ın eski başı E. General Adnan Tanrıverdi’nin ne işi var? Yoksa perde arkasında bilmediğimiz başka işler mi var?”