18 Ağustos, 2018

Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Erozan’ın, Suudi Arabistan’ın PKK-PYD’ye Yapacağı Yardım ile İlgili Basın Açıklaması

Orta Doğu’da sorunların her geçen gün daha karmaşık hale geldiği bir ortamda hem bölge, hem de bölge dışı ülkeler, barış ve istikrarın sağlanması için uğraş vermelidir.

Bu gerçek ortadayken, Suudi Arabistan’ın “Suriye’nin DEAŞ’tan alınan kuzeydoğusu ve Rakka kentinin restorasyonu” gibi gerekçelerle, terör örgütü PKK-YPG’nin kontrolündeki bölgeye 100 milyon Dolarlık yardımda bulunacağını açıklaması kaygı vericidir.

DEAŞ’ın kökeninde parmak izleri bulunan Suud rejiminin, Atlantik ötesinde hazırlanan planların rüzgarına yelken açıp, bu büyük ve tehlikeli oyunda parasıyla figüranlık yapması İslam alemi için bir yüz karasıdır.

Kral Selman Bin Abdülaziz’in bindiği, ancak kaptanlığını başkasının yaptığı bu geminin rotası ve seyir defterine kazınan hotlar, yarın rüzgar değiştiğinde sicilinin en karanlık sayfaları olacaktır.

Bugün, benzer gemilere binip inmiş vizyonsuzluğun rehberliğine mahkum kalsa da, Türk diplomasisi geçmiş tecrübeleriyle de bilmektedir ki;

Ortadoğu’da rüzgar çabuk yön değiştirir. Ve tarih, rüzgara kapılıp, dost-düşman ayıramayanları, her daim kalın harflerle not etmiştir.

Bu nedenle, Suud yönetimini bu kararını geri çekmeye, sayın Erdoğan’ı da bu konuda, sonuç alacak şekilde sesini yükseltmeye davet ediyoruz.

Ahmet Kamil EROZAN

Uluslararası İlişkiler ve Türk Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı