6 Eylül, 2018

Ümit Dikbayır Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 6.9.2018

Ümit DİKBAYIR

Sakarya Milletvekili

Geçtiğimiz günlerde Sakarya’nın Karasu ilçesinde denize girme yasağı ilan edilmiş ve binlerce vatandaşımız şiddetli karın ağrısı, kusma ve ishal şikâyetiyle hastanelere başvurmuştur. Basında yer alan bilgilere göre şikâyetlerin sebebinin ‘norovirüs’ünün olduğu söylenmiştir.

Söz konusu vaka için Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu yaptığı açıklamada meydana gelen salgının denizdeki kirlilikten değil, ilçedeki şebeke suyundan kaynaklandığını belirtmiştir. Balkanlıoğlu, deniz suyundan alınan numunelerin temiz çıktığını, denizdeki kirliliğin illa ki bir bakteri veya virüsten kaynaklı olmayacağını, kirliliğin değişik tabii olaylardan meydana gelebileceğini belirtmiştir. İlçe nüfusunun yaz aylarında anormal derece arttığını, bu sebeple altyapı hizmetlerinin ve belediyenin nüfus yoğunluğuna cevap veremediğini dile getirmiştir. Vali Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ’nin süratle önlem aldığını belirterek, şebeke hatlarının yenilendiğini söylemiştir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

1) Denizdeki kirliliğin sebebi tam olarak nedir ve numunelerin sonuçları nelerdir?

2) Denizde oluşan bu kirlilik nasıl temizlenmiştir ve tekrar aynı vakanın olmaması yönünde nasıl bir önlem alınmıştır?

3) Salgına deniz kirliliğinin değil şebeke suyunun kirliliğinin neden olduğunun açıklanmasının sebebi nedir?

4) Salgına neden olan ‘’norovirüs’’ü şebeke suyuna karışan hangi maddeden meydana gelmektedir?

5) Bu süre zarfında ilçede kaç vatandaşımız bu şikâyetlerle hastanelere müracaat etmiştir ve tedavileri süren vatandaşlarımız var mıdır?

6) Salgına neden olan ‘norovirüs’ün önlenmesi için hangi önlemler alınmıştır?

7) Salgın şebeke suyundan kaynaklanmış ise belediye hizmetleri ve altyapısı yetersiz midir, bölge halkı için yeni riskler mi var etmektedir?

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ