15 Ağustos, 2018

Metanet Çulhaoğlu Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini arz ederim.

Saygılarımla. 15.08.2018

Dt.Mehmet Metanet ÇULHAOĞLU

Adana Milletvekili

Tarım sektöründe önemli bir yere sahip olan narenciye sektörüyle; Adana ilimizde ve Hatay, Mersin, Antalya ve İzmir gibi illerimizde toplam 4.7 milyon ton üretim yapılmış ve geçen yılki rakamlarla yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat yapılmıştır. Dolaylı olarak da 5 milyon kişiye iş imkanı sağlanmıştır.

Üreticiye yansıyan, istihdam sağlayan ve ülkemizin gelirine büyük katkısı olan narenciye sektöründeki ihracatcılarımıza, yurdışı pazarlarda diğer ülkelerle rekabet edebilmesi için Hükümetinizce;

Soru 1: Destekleme Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) kaynaklı ihracat desteğini artıracakmısınız? Artacaksa miktarı ton başına kaç TL olacak?

Soru 2: Üreticilerimizin ve ihracatcılarımızın Destekleme Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) kaynaklı ihracat desteğinden beklentileri ton başına 150 TL/ton’dur. Bu yıl bu desteklemenin 150 ton/TL yapılması için bir çalışmanız varmıdır?

Soru 3: Narenciye tüketiminin çok olduğu özellikle Hong Kong, Singapur, Endonezya ve Malezya gibi Uzakdoğu’daki pazarlara üreticilerimizin ve ihracatcılarımızın girebilmesi için navlun desteği en az 50 USD/ton olmalıdır? Navlun desteğini bu şekilde yapmayı düşünüyormusunuz?

Soru 4: DFİF ve Navlun Destek miktarları konusunda üreticilerimize ve ihracatcılarımıza ne zaman açıklanacak?

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ