9 Ağustos, 2018

Lütfü Türkkan Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.09.08.2018

Saygılarımla.

Lütfü TÜRKKAN

Kocaeli Milletvekili

Alacak stoku verilerine göre, Hazine'nin 30 Haziran itibariyle özel ve kamu kuruluşlarından 17 milyar 531 milyon TL alacağı bulunmakta, çoğunluğu mahalli idareler ve Kamu İktisadi Teşebbüslerine (KİT) ait olan alacakların 3 milyar 989 milyon lirasının vadesi geçmiş durumdadır.

Hazine alacaklarının 11 milyar 407 milyon lirasının mahalli idarelerden kaynaklandığı, mahalli idarelerin toplam borcun 3 milyar 60 milyon lirasını vadesi geldiği halde henüz ödemediği görülmektedir. Belediyeler içinde 6 milyar 39 milyon liralık borçla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ilk sırada yer almaktadır. Üstelik bu borcun 3 milyar TL'lik dilimi vadesi dolduğu halde ödenmemiştir.

1-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Hazine’ye borçlu olan belediyeler arasında ilk sırada yer almasının nedenleri nelerdir?

2-Şehrin dokusunda, altyapısında kayda değer bir çalışma yer almayan Kocaeli’nde Büyükşehir Belediyesi nerelere para harcamaktadır?

3-Kocaelililerden vergisini alırken özen gösteren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kendi borcunu ödeme konusunda neden özen göstermemiştir, bu borç nasıl oluşmuştur?

4-6 milyar 39 milyon liralık borcun 3 milyar liralık dilimi vadesi dolduğu halde neden ödenmemiştir, bunun ne zaman ödenmesi düşünülmektedir?

5-Hazine’ye olan 6 milyar 39 milyon liralık toplam borcun tamamının ne zaman ödenmesi düşünülmektedir, bu borcun Kocaeli halkına yansıması olacak mıdır?

E Blok 6.Kat 4.Banko No:613 Tel: 0312 420 65 54-55

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ