31 Temmuz, 2018

Lütfü Türkkan Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.31.07.2018

Saygılarımla.

Lütfü TÜRKKAN

Kocaeli Milletvekili

Kosova Dışişleri Bakan Yardımcısı Gjergj Dedaj, sosyal medya hesabından Kosova’da yaşayan Türklere yönelik çirkin açıklamalarda bulunmuş,

“Balkanların Cadıları” başlığıyla paylaştığı yazıda “Türkiye ve Sırbistan’ın hedefi yeniden Kosova’daki stratejik konumuna geri dönmek, her iki ülke de bunu buradaki temsilcileriyle yapmak istiyor, yüzyıllık işgalin köklerinde kalanlar ve bu kirli işgalcilerin kalıntılarıyla, bunları Kosova’dan ve Gjergj Kastriot topraklarından kazıyıp atmak gerek.” ifadelerini kullanmıştır.

Dedaj, daha önce de sosyal medya hesabı üzerinden Kosova’da yaşayan Türklere ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik çirkin saldırılarda bulunmuştur.

1-Kosova Dışişleri Bakan Yardımcısı Gjergj Dedaj’ın sosyal medya hesabından

“Balkanların Cadıları” başlığıyla paylaştığı yazıdan haberiniz var mıdır?

2-Kosova Dışişleri Bakan Yardımcısı Dedaj’ın paylaştığı yazıda 600 yıldır o toprakların kadim milleti olan Kosova’da yaşayan Türklere yönelik açıklamaları hakkında Bakanlık ve Türkiye olarak herhangi bir tepki verilmesi düşünülmekte midir?

3-Kosova’da her geçen gün elde ettikleri haklar geri alınırken, orada yaşayan soydaşlarımız devlet dairelerinde işe alınmazken, sizin bu konuda herhangi bir tepkiniz oldu mu? Kosova Hükümeti ile temaslarınızda bu konular hiç dile getirildi mi?

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ