3 Eylül, 2018

Lütfü Türkkan Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 03.09.2018

Saygılarımla.

Lütfü TÜRKKAN

Kocaeli Milletvekili

31 Ağustos 2018 Cuma gecesi Halkbank sitesinden döviz kurlarını takip edenler şaşkınlığa uğramış, sitede Dolar 3,72'yi, Euro ise 4,32'yi göstermiştir. Yaşanan düşük döviz kuru ile birçok işlem yapılmıştır. Bu gelişmenin ardından Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan açıklama yapmış, bankanın internet sitesinde Dolar’ın 3.72, Euro'nun 4.32'den satışa çıkarılmasıyla ilgili, "1763 müşteri toplamda 4,6 milyon dolar alım yaptı." demiştir. Arslan bu işlemlerin de iptal edildiği bilgisini vermiştir. Ayrıca bankanın ve mevduat sahiplerinin zararının olmadığı bilgisi verilmiştir. Halkbank Genel Müdürü Arslan açıklamasında ayrıca; "Kur bilgisi hatalı girilmiş değildir, ama ülkeler arası faiz makasının bir düzeltme faktörü olarak kura olan etkisinden kaynaklanan bir yanlış giriş vardır. İlk defa böyle bir hata ile karşılaştık. Burada oluşan sistemde hatadan oluşan bir kurdur.” ifadesini de kullanmıştır.

Dünyadaki birçok banka gibi döviz kurları bilgisini ABD Merkezli Bloomberg isimli kuruluştan alan Halkbank tarafından Bloomberg'den datanın aktarılması sırasında hata oluştuğu belirtilse de söz konusu aksaklığın sadece Halkbank'ta yaşanması büyük şüpheye neden olmuştur.

1- Dünyadaki birçok banka döviz kurları bilgisini ABD Merkezli Bloomberg’ten alırken söz konusu aksaklık neden sadece Halkbank'ta yaşanmıştır?

2- Halkbank internet sitesinde düşük kurdan işlem yapan ve 4,6 milyon Dolar alım yapan müşteriler kimlerdir, bu müşteriler ne kadar işlem yapmıştır, kamuoyunun aydınlanması bakımından bu isimler açıklanacak mıdır?

3-4,32 TL’lik Euro kurundan toplamda ne kadarlık işlem yapılmıştır?

4-Halkbank internet sitesinde düşük döviz kuru ile işlem yapılan saatlerde kar elde eden kurum ve kişiler var mıdır?

5-Düşük kurla yapılan döviz alımları sonrası açıklamada geçtiği gibi banka ve mevduat sahipleri gerçekten herhangi bir zarara uğramamış mıdır, bu nasıl sağlanmıştır?

6-Kamuoyuyla paylaşılan yazılım ve operasyon hatası ifadesi bir Devlet bankası için yeterli midir, bu ifade ile bankanın “hacklendiği“ mi ifade edilmek istenmektedir? Bankanın yazılım güvenliğinin yeterli olmadığını ortaya çıkaran bu durum karşısında herhangi bir tedbir alınmış mıdır?

7-Halkbank bundan sonra böyle bir durumun yaşanmaması konusunda müşterilerine nasıl güven vermeyi düşünmektedir?

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ