29 AĞUSTOS, 2018

İbrahim Halil Oral Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 29.08.2018

İbrahim Halil ORAL
Ankara Milletvekili

26.08.2018 tarihinde basın ve yayın organlarında “Ankara’da Şarbon Hastalığı Çıktı, Özel Bir İşletme Karantinaya Alındı” başlıklı bir haber yer almıştır. Haber içeriklerine göre Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yer alan özel bir işletmede bulunan büyükbaş hayvanların bir kısmının telef olduğu ve bu durumun sebebinin Şarbon hastalığı olduğu görülmüştür. Akabinde ortaya çıkan ayrıntılara göre Kurban Bayramı için Brezilya’dan büyükbaş hayvan ithal edildiği ve bunların Ankara’nın çeşitli yerlerinde emanet olarak tutulduğu öğrenilmiştir. Bu haberlerin ardından Et ve Süt Kurumu tarafından bir açıklama yapılmış ve olay doğrulanmıştır. Ancak ne yapılan açıklamalar ne de şahsımın bölgede yaptığı incelemeler sonucunda yeterli bir bilgi elde edilememiştir. Ortada ciddi bir Halk Sağlığı tehdidi bulunmaktadır. Bu mesele bağlamında aşağıdaki sorularımın cevaplandırılmasını arz ederim.

1- Bakanlığınızın denetiminde ülkemize Kurban Bayramı için kaç adet hayvan ithal edilmiştir? Bunların kaç tanesi Brezilya’dan getirilmiştir?

2- İthal edilen hayvanların ülkemize girmeden önce sağlık kontrolleri yapılmış mıdır? Yapılmışsa, yurt dışında ve yurt içinde hangi tarihlerde hayvanlardan numuneler alınarak kontroller yinelenmiştir?

3- Şarbon hastalığı tespit edilen hayvanların bu hastalığı yurt içinde mi yurt dışında mı kaptığı tespit edilmiş midir? Tespit edildiyse ne zaman tespit edilmiştir?

4- Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde karantinaya alınan hayvanlarla aynı partide gelen ve başka il ya da ilçelerimizde bulunan başka hayvanlar var mıdır? Varsa bu hayvanlarla alakalı da sağlık kontrollerinin sonucu nedir?

5- Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan özel işletmede karantinaya alınan hayvanlar içerisinde daha önce bir kesim yapıldı mı? Herhangi bir kurum ya da vakıfa kurban bayramında kesilmek üzere verildi mi? Canlı olarak başka çiftlik yada tesislere taşındı mı?

6- Şarbon hastalığı hayvanlardan insanlara bulaşma ihtimali olan bir hastalıktır. Hayvanda oluşan şarbona yakın temas, hayvanının etinin yenmesi ve Şarbon sporlarının hava ya da tozlar yoluyla solunmasıyla bulaşabilir. Bu bağlamda Gölbaşı’nda yer alan hayvanların temas ettiği ya da etmesi olası olan diğer hayvanlar aşılanmış mıdır? Taşıma sırasında sporların herhangi bir yere bulaşıp, bulaşmadığıyla alakalı bir numune alma çalışması yapıldı mı? Hayvanların bulunduğu alanlar dezenfekte edildi mi?

7- Şarbon tespit edilen kaç hayvan vardır? Bunların kaç tanesi kendisi ölmüş, kaç tanesi tedavi edilmiş, kaç tanesi itlaf edilmiştir?

8- Basında bu olayla yer alan Gölbaşı Günalan ve Ahiboz köylerinde yer alan üreticilerin bu olay sebebiyle hayvanlarını satamadığı, mağduriyet yaşadığı ve itibar kaybına uğradığı öğrenilmiştir. Bu köylerdeki üreticiler ve satıcılarla alakalı bakanlığınızın bir planı var mıdır ve mağduriyeti giderici önlemi olmuş mudur?

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ