20 Eylül, 2018

İbrahim Halil Oral Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 20.09.2018

İbrahim Halil ORAL

Ankara Milletvekili

11 Eylül 2018 tarihinde bazı basın yayın organlarında yer alan bir habere göre bakanlığınıza bağlı Vergi Denetim Kurulu’nun ihtiyacı için yine bakanlığınıza bağlı Devlet Malzeme Ofisi tarafından 1000 adet dizüstü bilgisayar alınması için ihaleye çıkılmıştır. Bu ihalenin şartnamesi 11 Ağustos 2018 tarihli ve 30506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Şartnameye göre 4 ayrı marka ve modelde bilgisayar talep edilmiştir. Bu markalardan iki tanesi “DELL” ve “HP” ABD firmasıdır. Ülkemizin ekonomik bir buhrandan geçtiği bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ABD mallarına yönelik ambargo çağrısı da dikkate alındığında bu durum kamuoyunca tepki görmüştür. Akabinde Devlet Malzeme Ofisi’nden bir açıklama yapılmıştır. Kurum internet sitesinde yer alan açıklamada bu ihalenin ilana çıkıldığı ancak sonradan iptal edildiği ifade edilmiştir.

Bu bilgiler ışığında;

1- İhaleye konu olan DELL Latitude 7490, FUJITSU Lifebook U748, HP Elitebook 1040 veya LENOVO Thinkpad T480s bilgisayar marka/modellerinden, DELL ve HP’nin ABD firması olduğu bilindiği halde, tam da Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 Ağustos 2018 tarihli “Onların doları varsa bizim de Allah’ımız var.” Açıklamasının üstüne böyle bir ihaleye çıkılmasının amacı nedir?

2- Bakanlığınız, ülkemizin ABD doları karşısında ciddi sorunlar yaşadığı bir dönemde, bu ihalenin şartnamesini hazırlayan ve ABD menşeili ürünleri seçen yetkililer ve talepte bulunan kurumun yetkilileri hakkında bir soruşturma açacak mıdır?

3- İhale şartnamesini hazırlayan yetkililer, DMO’nun “yerli ürünleri teşvik” ile alakalı açıklaması bağlamında neden yerli bir marka tercih etmemiştir?

4- İlgili dört bilgisayar marka ve modelinin tercih edilme sebebi nedir? Aynı özellikte başka markalar neden tercih edilmemiştir?

5- DMO’nun açıklamasında ihalenin iptal edildiği ifade edilmiştir. Ancak DMO’nun ihale ilan tablosunda bu ihalenin iptal edildiği ya da bir zeyilname yayınladığına dair bir bilgi bulunmamaktadır. İhalenin iptal tarihi nedir? Neden açık bilgiler internet sitesinde yayınlanmamıştır?

6- İhalenin iptal kararını hangi yetkili makamlar vermiştir. Bu konuda bakanlığınızın ya da bakan olarak şahsınızın bir müdahalesi bulunmakta mıdır?

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ