6 Temmuz, 2018

Fahrettin Yokuş Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla

Fahrettin YOKUŞ

Konya Milletvekili

Konya ilimizde bölgenin önemli bir değeri olan, İvriz baraj gölü ve göllerin ticari amaçla kiraya verileceğine dair duyumlar almaktayız. Bu durum bölge halkı tarafından ve çeşitli dernek yöneticilerini endişelendirmektedir. Ekolojik denge ve biyolojik çeşitliliğin korunması, habitattaki canlı neslinin azaltılmasına ve ciddi çevre kirliliği ile birlikte uluslararası düzeyde var olan doğal değerlerin kaybedilmesi, oluşacak zararlara yönelik tereddütlerimiz vardır. Konya’da amatör ve sportif olta balık avcılığının yapıldığı en önemli merkezlerden birisi olan İvriz Barajı’nın tekrar kiraya verilmesi, ticari avcılık için gölü kiralayanlar ile olta balıkçıları arasında da ciddi bir kutuplaşma, ayrımcılık ve güvenlik zafiyeti oluşturacaktır.

1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ kuralları çerçevesinde ve sürdürülebilirliği en üst planda tutularak avlanan doğa olta balıkçıları, 4/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen, Tebliğ’in 14/11-ç maddesinde belirtildiği gibi, resmi tatil günlerinde olta balıkçılığı yapan, üç iğneli bir olta takımı ile belirlenen kıyı şeridinde av yapabilmekte, hafta içinde avlanmaları da tebliğ gereği yasaklanmış durumdadır.

Kira sözleşmesi 24 Temmuz 2018 KAOBDER ( Konya Amatör Olta Balıkçıları ) sona eren İvriz Baraj Gölü'nün kiraya verilmesi halinde;

1- Konya İvriz Barajı'nın su ürünleri istihsali amacıyla faaliyet göstermek üzere kurulmuş bir kooperatife yeniden kiralanacağı doğru mudur?

2- Şayet kiraya veriliyorsa, 4/2 numaralı Tebliğ’in 11/c maddesindeki yer alan “Kafesler de Yetiştiricilik” “Projeli Kiralama” usullerinden hangi kiralama türü yapılacaktır?

3- Bugüne kadar Konya’nın İvriz baraj gölü başta olmak üzere, göllerin ticari amaçla kiraya verilmesinde, kiralanan yerin tabiata ve balık popilasyonuna zararı var mıdır?

4- Şayet varsa, bu konu hakkında kiracıya yönelik bir idari işlem yapılmış mıdır?

5- Geçtiğimiz yıllarda ve özellikle 2017 yılında 4/2 Tebliğindekindeki genel hususlarda 9/7 maddesinde belirtilen elektroşok, elektrik akımı gibi araçlar ile bölgede balık avlandığı iddiaları doğru mudur?

6- Konya İvriz Barajının kira yoluyla kapanması, yasadışı avcılığı tetikleyeceğinden, kısa sürede var olan balıkların da yok olup gitmesine karşın bakanlığınız nasıl bir yol izleyecektir?

7- Tabiatın korunmasından yana olan, av faaliyetlerine karşı kapalı havza durumuna gelmesini bekleyen Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı bakanlığınız tarafından desteklenecek midir?

8- Türkiye genelinde ve Konya ilimize ait Göl, Gölet ve Barajlarımızda olta balıkçığını teşvik edecek olan bir uygulamanız var mıdır?

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ