31 Ağustos, 2018

Fahrettin Yokuş Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla.

Fahrettin YOKUŞ

Konya Milletvekili

Ülkemizde uzun yıllar çalışıp emekli olmaya hak kazanan ve emekli maaşına kavuşan milyonlarca vatandaşımız vardır. Emeklilik hakkı kazananlardan biri de BAĞ-KUR’a primlerini yatıran esnaflarımızdır. BAĞ-KUR emeklisi esnaflarımız arasında 2000 yılı öncesi emekli olan vatandaşlarımız ile 2000 yılı baz alınarak, 2000 yılı sonrası itibariyle BAĞ-KUR’dan emeklilik hakkına sahip olan vatandaşlarımıza eşit maaş ödemesi yapılmamaktadır. BAĞ-KUR’dan emekli olan bu vatandaşlarımızın, emsal çalışma süreleri olmasına rağmen, emeklilik maaşı hesabı yapılırken 2000 yılı öncesi ve 2000 yılı sonrası 500 TL oranındaki ücret farkına yol açmaktadır. Bu hususla ilgili bakanlığınızca;

1- BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlarımızın Anayasa’nın eşitlik ilkesi gereği 2000 yılı öncesi ve 2000 yılı sonrasında emsal çalışma süreleri baz alınarak, aylık ücretlerin eşitlenmesi ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

2- Şayet emsal BAĞ-KUR emeklilerinin ücretlerini eşitlemek için bir çalışma yoksa, bu hususta çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ