5 Eylül, 2018

Behiç Çelik Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım Ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 05.09.2018

Behiç ÇELİK

Mersin Milletvekili

Açıklama;

Bilindiği üzere Mersin İli genelinde olduğu gibi Mezitli İlçesinde de yoğun tarım faaliyetleri sürdürülmektedir.

Mersin genelinde şeftali üretimi ortalama 120.000 ton ile Türkiye birincisidir. İl dâhilinde ise Toroslar ilçesi 45.000 ton ile birinci sıradadır. Mersin İli Mezitli ilçesi Tepeköy Beldesinde (mahalle) ise yaklaşık 7000 dekar alanda 20.000 ton üretim yapılmaktadır. Ancak düşük fiyat, pazarlama sorunu ve diğer sebeplerle bahçelerin zeminine tonlarca şeftalinin dalından dökülmüş olması nedeniyle çiftçinin mağduriyetine yol açtığı tespit edilmiştir. Fotoğrafı ektedir.

Üreticilerden alınan bilgiler doğrultusunda sorularımız;

1- Gübre ve ilaç tekellerinin kontrol altına alınması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu konuda bir hazırlığınız var mı? Nasıl bir önlem düşünüyorsunuz?

2- Tarımsal destek kapsamında gönderilen Akdeniz meyve sineği tuzakları siyasal kayırmacılığa alet edilerek bazı üreticilere erkenden, diğerlerine ise 1 ay sonra teslim edilerek mağduriyetlerine yol açtığı şikâyetleri yapılmıştır. Bu cümleden hareketle özellikle Monilya Hastalığı, Akdeniz Meyve Sineği ve Sirke Sineği ile mücadelede ne gibi faaliyetler gerçekleştirdiniz, gelecekte neler yapmayı düşünüyorsunuz?

3- Üretim merkezlerinde depo ve konsantre fabrikaları kurmayı düşünüyor musunuz?

4- Üretimin tüccarın insafına terkedilmesinin önüne geçmek için ne gibi hazırlıklarınız mevcuttur? Kooperatifleşme bir çözüm müdür?

5- Üretim girdi maliyetlerinin düşürülmesi için mazot, ilaç, gübre, işçilik, sulama, taşıma vs. herhangi bir çalışmanız var mı?

6- Şeftali ihracatının sağlanabilmesi veya ihracat miktarının artırılması için bazı ülkelerle çifte vergilendirilmenin kaldırılması yönünde (örneğin Irak) bir çalışmanız var mıdır?

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ