9 Ağustos, 2018

Bedri Yaşar Araştırma Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Rize Muradiye’de 2 Ağustos’taki sel faciasından sonra Doğu Karadeniz’in bir başka kenti Ordu, şiddetli yağışla birlikte ne yazık ki sel felaketini yaşamıştır. Ordu’da metrekareye düşen ortalama 80 kilogram yağışla birlikte Ünye, Fatsa ve Perşembe ilçeleri başta olmak üzere 7 ilçede derelerin taşmasıyla 8 büyük köprünün çöktüğü basına yansımıştır. Heyelan ve yıldırım düşmesi sonucu ağır hasarların meydana geldiği de bilinmektedir.

Karadeniz Sahil Yolu çift yönlü trafiğe kapanırken, binlerce araç yollarda, yüzlerce kişi de bulundukları ilçe ve köylerde mahsur kalmıştır. 500 bin kişinin etkilendiği felakette ilçe merkezlerinde ve köylerde onlarca bina tedbir amacıyla boşaltılmıştır. Üreticilerin topladığı tonlarca fındık selle birlikte Karadeniz’e akmış, vatandaşlarımızın mağduriyeti hat safhaya ulaşmıştır.

Karadeniz sahil yolunun ulaşıma açılması çalışmaları sırasında yaşanan aksaklıklar, afetin zararının artmasına da neden olmuştur. Bölgede uzun araç kuyrukları oluşmuş, yardım ekipleri de ulaşımda güçlük çekmiştir. Ayrıca Samsun'dan Doğu Karadeniz'e otobüs ve kamyon geçişi de yasaklanmış mağduriyetlerin boyutu giderek büyümüştür. Afet bölgesinde yaklaşık 40 köye ulaşılamadığı, 100’ü aşkın mahallede ciddi hasar olduğu yetkililer tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Yaşanan felakette Karadeniz halkımız için temel geçim kaynaklarından olan fındıkta yüzde 70 kayıp olması hususu da göz ardı edilemeyecek bir meseledir.

Yakın tarihlerde Zonguldak, Artvin, İstanbul’un ardından bugün Samsun, Antalya, Rize illerimizde gerçekleşen sel felaketi tehdidi ile ülkemizin birçok ili karşı karşıya bulunmaktadır. Samsun, Ordu, Giresun, Rize ve Artvin’in kıyı ilçelerinde kuvvetli sağanak yağışın devam edeceğine dair meteorolojiden yapılan uyarılar ise bu durumun açık kanıtıdır.

Son dönemlerde meydana gelen kazalarda, doğal afetlerde karşımıza çıkan en önemli hususlardan biri yollarda oluşan göçükler ve köprülerde meydana gelen çökmelerdir. Dünya ekseninde meydana gelen ekolojik dengenin bozulmasına bağlı olarak oluşan mevsim değişikliklerinden yapıların olumsuz etkilendiği hususunu göz ardı etmemiz mümkün değildir.

Teknolojik şartların getirdiği iyileştirme koşulları göz önünde bulundurulduğunda, köprülerin sel felaketi karşısında çökmesi, maddi ve manevi zararların yaşanması yetkililerin gerekli iş ve eylemleri gerçekleştirmediğini açıkça ifade etmektedir. Yapılan, yol, oto-yol, köprü gibi kullanımı gereklilik arz eden ve özellikle riskli bölgelerde bulunan çalışmaların kontrollerinin yapılması, gerekli görüldüğü takdirde güçlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir.

Belirttiğimiz tüm nedenler ile birlikte, sel felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın belirlenmesi, hasar ve kayıpların tanzim ve tazmini, yetkililerin ihmalinin olup olmadığının saptanması, rant uğruna Karadeniz’de yapılan planlama hatalarının belirlenmesi ve bundan sonra oluşabilecek afetlerin önlenmesi maksadıyla TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz. 09.08.2018

Hüseyin ÖRS
Trabzon Milletvekili

D. Müsavat DERVİŞOĞLU
İzmir Milletvekili

Bedri YAŞAR
Samsun Milletvekili

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ