1 Ekim, 2018

Ayhan Altıntaş Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak’ın, 29 Eylül 2018 tarihli basında yer alan açıklamasında “Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek” dediği yer aldı. Haberin ardından kamuoyuna yansıyan tartışmalar üzerine 30 Eylül 2018 tarihinde bakanlıktan yapılan açıklamada “Kamu harcamalarında tasarruf sağlanması öngörülmüştür. Söz konusu tedbirlerin isabetli yerine getirilmesi için Kamu Maliyesi ve Değişim Ofisi yetkili olacak. Bu ofis Bakanlığın insan kaynağından oluşacak. Kısa süre içerisinde diğer bakanlıklar ve devlet görevlileri de bu ofise dahil edilecek.

IMF programına dönüldüğü iddiası tamamen art niyetli ve gerçeklerden uzaktır. McKinsey'in hiçbir icra fonksiyonu yetkisi olmayacak. McKinsey, tedbirlerin uygulanmasına liderlik edecek.” ifade edilmiştir.

Bu ifadelerin ışığında aşağıdaki sorularımın Maliye ve Hazine Bakanı Sn. Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla, 1.10.2018

Ayhan ALTINTAŞ

Ankara Milletvekili

1. McKinsey Danışmanlık firması ile yapılan danışmanlık sözleşmesi bir ihale ile mi yapılmıştır. İhale ilanı ve bedeli açıklanmış mıdır? Sözleşme bedeli ABD doları mı, Türk Lirası mı olarak belirlenmiştir?

2. Danışmanlık sözleşmesinde McKinsey’den beklenenler nelerdir? Yapılan açıklamadaki “tasarruf tedbirlerinin uygulanmasına liderlik edecek” ifadesi yeterince açık değildir. Firma, tasarruf tedbirlerinin önceliklendirilmesi sürecinde de yer alacak mıdır? Bu sözleşme ile yabancı yatırımcı ve bankalara karşı yapılacak tanıtım ve sunumlarda firmanın liderlik etmesi yoluyla Türkiye'nin uluslararası finans çevrelerinde saygınlığının artırılması mı hedeflenmektedir?

3. Kamu hizmetlerinden tasarruf amacıyla yabancı bir firmadan danışmanlık alınması yerli ve milli olmayı hedeflediğimiz bir ortamla çelişki oluşturmayacak mıdır?

4. McKinsey firmasının her çeyrekte tasarruf hedef ve sonuçlarını kontrol edeceği ifade edilmiştir. Bu kontrol sonucunda hazırlanan raporlar kamuoyuna açıklanacak mıdır? Tüm toplumdan fedakârlık beklenen bu süreç şeffaf olacak mıdır? Şeffaf olmayan bir fedakârlık sürecini toplum ne kadar sahiplenebilir?

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ