2 Ekim, 2018

Aydın Adnan Sezgin Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Saygılarımla. 02.10.2018

Aydın Adnan SEZGİN

Aydın Milletvekili

Aydın'ın Nazilli ilçesinde bulunan Nazilli Polis Meslek Yüksekokulu, 2012 yılının Nisan ayında, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmıştır. Bünyesinde 145 emniyet personeli, 560 öğrenci ve 20 hizmet personeli bulunduran okulun, yıkımın ardından 1 yıl içerisinde yeniden inşa edilerek hizmete alınacağı belirtilmiştir.

2011 yılı rakamlarına göre Nazilli’ye yılda yaklaşık 120 milyon TL ekonomik katkı sağlayan PMYO, aradan geçen zamana rağmen yeniden hizmete alınmamıştır. Dönemin iktidar milletvekillerince, 2014-2015 eğitim yılında yeniden öğretime açılacağı belirtilen PMYO’nun bulunduğu arsa yıllardır boş durmaktadır ve bir kısmı belediye tarafından pazar yeri olarak kullanılmak üzere kiralanmıştır.

PMYO’nun bulunduğu binada geçmişte Öğretmen Okulu, ardından Eğitim Enstitüsü olarak da hizmet verilmiştir. Bu dönemlerde yapılan ağaçlandırma sayesinde 1960’lardan bu yana arsada geniş bir yeşil alan bulunmaktadır.

İçişleri Bakanlığı’na ait olan arsanın bir kısmında Kaymakamlık için bina inşa edilmesi, geri kalan alanda ise TOKİ tarafından konut ve işyerleri yapılmasının planlandığı iddia edilmektedir.

Bu çerçevede;

1) Depreme dayanıklı yeni bir bina inşa etmek amacıyla yıkılan binanın olduğu arsaya, dönemin belediye başkanı ve AK Parti milletvekilleri tarafından söz verildiği gibi yeniden PMYO yapılacak mıdır?

2) Arsa şu anda hangi kuruma devredilmiş durumdadır?

3) Arsanın bir kısmına Nazilli Kaymakamlığı için yeni bir bina inşa edilmesinin planlandığı doğru mudur?

4) Arsada yeniden PMYO inşa edilmeyecekse, eski binanın depreme dayanıksız olduğu gerekçesinin arkasına sığınılarak rant uğruna mı yıkım gerçekleştirilmiştir?

5) Arsanın bir kısmına TOKİ tarafından konut ve işyerleri yapılmasının planlandığı doğru mudur?

6) Arsada bulunan ve en az 50 yıllık ağaçlardan oluşan yeşil alan ortadan kaldırılacak mıdır?

Medeniyet yolunun taşlarını
sadece cesurlar döşer...

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı

AYRINTILI BİLGİ